Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Peru

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Zeměpis > Státy > Peru
 
Titulek: Peru
Datum vložení: 5.2.2010
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
POLOHA: Peru je stát v Jižní Americe a řadí se jako třetí největší stát v J Americe . Jeho sousedy jsou Bolívie, Brazílie, Chile, Kolumbie a Ekvádor. Úřední jazyky Peru jsou Španělština, Kečujština, Ajmarština. Ještě před necelými pěti stoletími představovalo území Peru centrum říše Inků táhnoucí se i dál na jih s sever. Rozloha Peru je 1 285 220 km².
OBYVATELSTVO: Potomci Inků nadále žijí v Andách tradičním způsobem života a tvoří polovinu peruánské populace. Nezaměstnanost, bída a další sociální problémy vyvolaly v posledních letech vlnu politického násilí. Počet obyvatel je přibližně kolem 28 000 000lidí což dělá hustotu zalidnění 22 obyvatel na km².

HOSPODÁŘSTVÍ: Násilí a pouze 3% orné půdy odrazuje zahraniční společnosti od investování do hospodářství Peru, které tak zůstává jedním z nejchudších států Jižní Ameriky. Peru má ale bohatá naleziště různých nerostů, zejména mědi, stříbra, železa a zlata a také ropy a uhlí. Peru je druhé na světě v produkci stříbra, páté na světě v produkci zlata, v Latinský Americe první v produkci olova a druhé, co se týče mědi.
VÝZNAMNÉ MĚSTA: Asi nejvýznamnější město Peru je Hl. město Lima Většinu roku visí nad Limou šedá oblaka a vodou nasycené mlhy. I tak obyvatelstvo hlavního města Peru rychle vzrostl na 6,5 milionů lidí, kteří sem přišli při putování za prací. Poté jsou významná města Callao, Trujillo, Chiclayo, Piura a Chimbote.

PŘÍRODNÍ POMĚRY: Peru je rozděleno na tři severojižní oblasti. Na západě je poušť Atacama, nejširší na severu, kde je mnoho velkých písečných dun. Dále na jih je pobřeží převážně skalnaté se souvislým pásmem hor. Z Peruánských And protéká pouští asi 50 řek. Andy se zvedají směrem do vnitrozemí až do výšky přes 5000 metrů. Nejvyšší horou je Huascarán (6768 m n. m.). Hlavní dvě horská pásma Kordiller, které mají dosud činné sopky a seismickou aktivitu, jsou rozdělena vysoko položenou náhorní planinou, na níž je i největší jezero Jižní Ameriky Titicaca (6900 km²). Na východní straně And se vrcholky pozvolna svažující do Amazonské nížiny, která zabírá 62 % území státu. Peru má zhruba dvakrát více obyvatel než ČR, avšak hustota obyvatelstva je nízká. Většina obyvatel žije na úzkém pruhu země při pobřeží Tichého oceánu.

Hodnocení: (hodnotilo 16 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Cestovatelský Norimberk.info