Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Brunej

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Zeměpis > Státy > Brunej
 
Titulek: Brunej
Datum vložení: 21.5.2011
Referát vložil: bulvar

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Základní fakta
Sultanát Brunej, nebo krátce Brunej, jedna z bohatých ropnách zemí se rozkládá na ostrově Borneo v jihovýchodní Asii. Sousedí pouze s Malajsií
Brunej je jedním z členů Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN). Podle sultánova nařízení se ve státě nemusejí platit daně a obyvatelé mají zdarma zdravotnictví a školství.
Zásoby ropy dosahovaly v roce 1994 asi 180 milionů tun, které při stále nižší těžbě vystačí asi do roku 2015.

Mešity v Bandaru
Největší památkou je gigantická mešita Omara Aliho, největší v jihovýchodní Asii. Je pojmenována po 28.sultánovi, který je označován za architekta moderní Bruneje. Bohatě zdobený interiér s italským mramorem, šanghajskou žulou a anglickým křišťálem je doplněn luxusními koberci z Belgie a Saudské Arábie. Ještě krásnější je však možná nová mešita Kiarong

Batang Duri
Je krásné místo 40 km jihovýchodně od hlavního města. Zde si lze najmout loď a odjet do nedalekého výzkumného centra Kuala Belalong, ve kterém zkoumají živočišné a rostlinné druhy tropického deštného pralesa. V blízkosti je zoologická zahrada s cibetkami, opicemi, vydrami a mnoha druhy ptactva.
Wasai Kandal
12 km jihozápadně od hlavního města je lesní plocha s mnoha jezery. Široká, dobře dostupná cesta vede přes oblast jezer Terjun Tinggi do Terjun Rendah, oblasti s mnoha vodopády. Na cestu sem je třeba pronajmout automobil.

Hodnocení: (hodnotilo 3 čtenáři)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Cestovatelský Norimberk.info