Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Portugalsko

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Zeměpis > 307 > Portugalsko
 
Titulek: Portugalsko
Datum vložení: 20.11.2013
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Portugalsko
Portugalská republika - stát v jihozápadní Evropě na Pyrenejském poloostrově, kterému patří také Azorské ostrovy a Madeira.
Rozloha: 91 831km2 (bez vodních ploch)
Počet obyvatel: 9,9milionů
Hustota zalidnění: 108 obyvatel/km2
Hlavní město: Lisabon
Úřední jazyk: portugalština
Měnová jednotka: 1 escudo (PTE) = 100 centavů
Administrativní členění: 18 distriktů a 2 autonomní oblasti (Azory, Madeira)
Povrch - pobřeží Atlantského oceánu je nížinné, místy lagunovité, na jihu s pobřežními útesy; ve vnitrozemí jsou pahorkatiny, ve střední části a na severu vrchoviny i hory (nejvyšší Serra da Estrela 1 991m).
Portugalsku patří dolní toky a ústí velkých řek Pyrenejského poloostrova - Tejo, Douro, Guadiana.
Podnebí je subtropické, na severu mírné oceánské.
Hlavní vegetace - listnaté lesy a křoviny.
Národnostně jednotný stát - obyvatelstvé tvoří téměř výhradně Portugalci.
Náboženství - hlavně římskokatolické - 93%
Portugalsko sousedí se Španělskem.
Zemědělsko-průmyslový stát - jeden z nejméně vyspělých členů EU -od r. 1986; kromě toho je od r. 1955 členem OSN a spoluzakládajícím členem NATO.
Zemědělství - pěstuje se zde kukuřice, pšenice, rýže, brambory, vinná réva, ovoce, zelenina, olivy, korkový dub; v živočišné výrobě - chov ovcí, skotu, prasat.
Těžba rud mědi, cínu, zinku, wolframu, dále soli, kaolínu.
Rozmanitý průmysl - prochází velkou modernizací.
Významný je cestovní ruch - nabízí pokladnici historických památek - namátkou můžeme jmenovat města jako Madrid, Lisabon, kde určitě navštívíme Belém s proslulou věží Torre de Belém, královský zámek Quéluz, který byl postaven podle vzoru Versailles, dále Avila se středověkým opevněním, Merida, která byla kolonií římských veteránů, Evora, Batalga, kde nalezneme klášter dominikánů Santa María de Vitória, který je perlou gotiky a manualismu, Tomar se sídlem Kristových rytířů, které bylo stavěno více než 500let; kouzlo města Porto spočívá v malebném uspořádání historických památek; známé je rovněž poutní místo Fátima, klášter v Mafře, středověké město Óbidos; Cabo da Roca je nejzápadnějším výběžkem evropského kontinentu.
Portugalsko je republika v čele s prezidentem (v současnosti Jorge Sampaio), voleným na 5let. Zákonodárným orgánem je jednokomorové shromáždění republiky - 230 členů, funkční období 4 roky. Politickým poradním orgánem prezidenta je 17členná Státní rada. Výkonnou moc má vláda v čele s předsedou.

Hodnocení: (hodnotilo 26 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info