Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Shakespeare William

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Shakespeare William
 
Osobnost: Shakespeare William
Datum vložení: 9.1.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
William Shakespeare (1564 – 1616) se narodil roku 1564 ve Stratfordu nad Avonou jako třetí dítě (z osmi) v rodině rukavičkáře Johna Shakespeara. Jeho matka pocházela ze staré zemanské rodiny. Přesné datum narození Williama Shakespeara neznáme, ale víme, že pokřtěn byl 26.4. 1564. Na gymnáziu se naučil latinsky a řecky.Přesné datum dokončení jeho studií je však neznámé. V osmnácti se ale oženil s o osm let starší Annou Hathawayovou. Záhy se novomanželům narodila dcerka Zuzana, posléze ještě dvojčata Judita a Hamlet (zemřel již v roce 1596). Manželství nebylo velmi šťastné. Již před rokem 1592 (přesné datum opět neznáme) William Shakespeare odešel do Londýna, kde začal hrát v několika divadelních společnostech a později se stal spolumajitelem divadla. Působil jako dramatik proslulé londýnské divadelní společnosti „Služebníci lorda komořího“. Společnost od roku 1599 hrála v nové aréně „The Globe“. Jeho hry se hrály i na dvoře Alžběty I. Po požáru v aréně roku 1913 se Shakespeare vrátil do rodného Stratfordu, kde 23. dubna 1616 zemřel.

Byl dramatikem, napsal přes 30 divadelních her. Náměty ke svým hrám čerpal z životopisů, renesančních povídek, kronik. Jeho dílo je světské, bez náboženského pojetí. Hlavními postavami jsou lidé, kteří prožívají své radosti a bolesti. Postavy mají výrazný charakter – lidé projevující silný cit, vášeň, lidé toužící po zisku, slávě, moci, ale i po životu.
Jeho dílo přeložil J. V. Sládek.

Dílo:
1. období - do roku 1600
a) komedie:
Zkrocení zlé ženy
Komedie plná omylů
Sen noci svatojánské
Mnoho povyků pro nic
Večer tříkrálový
Veselé paničky windsorfské
b) historické hry:
Jindřich IV.
Jindřich VI.
Jindřich III.
c) středověké (antické) náměty:
Julius Caesar
Antonius a Kleopatra
d) básnická tvorba
Venuše a Adonis – rozměrná epická báseň
Znásilnění Lukrécie
Sonety
2. období - do roku 1608- životní zklamání a pesimismus, psal tragédie:
Romeo a Julie
Hamlet
Mackbeth
Othello
Král Lear
3. období – smířlivé vyrovnání, psal pohádkové hry:
Zimní pohádka
Bouře

Hodnocení: (hodnotilo 167 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Shakespeare William Shakespeare, William 355 slov
Shakespeare William Shakespeare, William 771 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Cestovatelský Norimberk.info