Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Shakespeare William

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Shakespeare William
 
Osobnost: Shakespeare William
Datum vložení: 27.3.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
O jeho životě není známo téměř nic a vyskytují se i hypotézy, že se jednalo o přezdívku Jamese Bacona. Nicméně víme, že se narodil jako třetí dítě roku 1564 v Stratfordu nad Avonou. Jeho otec byl kupec. Matka pocházela ze staré zemanské rodiny . I když v mládí vystudoval gymnázium, kde se naučil latinsky a řecky, kvůli rodinné finanční tísni se mu nedostalo hlubšího vzdělání. Ve svých 18 letech, v roce 1582, se oženil s 26letou Anne Hathaway, která již tou dobou čekala dítě. Shakespeare měl celkem 3 děti, dceru Susannu a dvojčata Judithu a Hamneta (ten v roce 1596 zemřel bylo mu 11 letech). Před rokem 1592 se Shakespeare připojil ke kočovným divadelníkům. 1592 přišel do Londýna (tam se událo vše vyznamné v jeho umělecké dráze). V letech 1593 až 1594 byla londýnská divadla zavřená kvůli epidemii moru, Shakespeare psal poezii pod ochranou hraběte Southamptonského. Po této epidemii se stal členem nové divadelní společnosti Lord Chamberlain's Men (Služebníci lorda komořího), kde působil jako herec a dramatik. V roce 1599 se tato společnost přemístila do divadla Globe a Shakespeare se stal vlastníkem jedné jeho desetiny. Díky tomu byl výrazně lépe zajištěn – předtím dostával za hru asi 6 liber. V roce 1613 aréna 'The Globe' vyhořela a poté bylo opět postaveno. Nicméně tím se vlastně prakticky ukončila Shakespearova dramatická kariéra. Pak se vrátil r. 1614 do Strafordu. Kde také 23.4. 1616 zemřel po oslavě svých narozenin.
Shakespeare vytvořil téměř 40 her. (komedie, tragedie, hry historické ale také pohádky a poezie). Až na tři výjimky (Marná lásky snaha, Sen noci svatojánské, Bouře) zpracovával předlohy nejrůznějšího původu – přetvářel je však do originální neopakovatelné podoby. Jeho hry jsou vrcholem renesančního světského dramatu.

Hodnocení: (hodnotilo 21 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Shakespeare William Shakespeare, William 537 slov
William Shakespeare (1564 - 1616) se narodil roku 1564 ve Stratfordu nad Avonou
Shakespeare William Shakespeare, William 771 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info