Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Napoleon Bonaparte

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Napoleon Bonaparte
 
Osobnost: Bonaparte Napoleon I
Datum vložení: 14.3.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Napoleon I. Bonaparte

Francouzský císař,vojevůdce a zákonodárce, vládnoucí v letech 1804 - 1814 a opět v roce 1815. Narozen v korsickém Ajacciu roku 1769 a zemřel na ostrově Svaté Heleny roku 1821 ve věku 51 let. Jako císař položil základy moderního francouzského státu. Vydal občanský zákoník založený na právu na vlastenectví a rovnosti občanů před zákonem. Tím, že rozhodl o založení lyceí, přispěl k založení školského systému. Nechal stavět silnice a mosty, hloubit kanály a rozšiřovat města. V letech 1779 - 1784 absolvoval vojenskou školu v Briene, 1796 - 1798 vítězně vedl francouzská vojska v Itálii, 1798 dobyl Egypt. Jako kapitán dělostřelectva byl za zásluhy při obraně Toulonu roku 1793 proti Angličanům jmenován brigádním generálem.
Dne 9.listopadu (podle revolučního kalendáře 8.Brumairu) roku 1799 provedl Napoleon, podporován buržoazií, státní převrat a stal se prvním konzulem - ve skutečnosti diktátorem a novým vládcem Francie. Po korunovaci na císaře 2. Prosince 1804, kdy přijal jméno Napoleon I., musel roku 1805 vytáhnout do boje proti třetí protifrancouzské koalici. Na moři bylo francouzsko-španělské loďstvo poraženo Nelsonem u mysu Trafalgar, na pevnině však sklízel Napoleon jedno vítězství za druhým (Ulm, Slavkov). 1806 zvítězil nad Pruskem u Jeny a Auerstedtu, 1807 nad Ruskem u Eylau (Jílové) a Frýdlantu. Roku 1808 obsadil španělsko, kde dosadil na trůn bratra Josefa. Pro rusko se válka zahájená v červnu 1812 stala vlasteneckou válkou - Napoleon poražen a jeho armáda zničena.

Hodnocení: (hodnotilo 217 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Napoleon Bonaparte Bonaparte, Napoleon I 978 slov
Napoleon Bonaparte Bonaparte, Napoleon I 348 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info