Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Charles Darwin

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Charles Darwin
 
Osobnost: Darwin Charles Robert
Datum vložení: 20.5.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Charles Darwin (1809-1882)

Známý přírodovědec Charles Darwin se narodil 12. února 1809 v anglickém Shrewsbury (téměř v tu samou hodinu jako Abraham Lincoln). Jeho otec byl lékařem a děda známým botanikem. Matka mu zemřela, když mu bylo 8 let. Nebyl příliš úspěšným studentem ale zajímal se o přírodní vědu a začal si tvořit sbírky. Šel na Edinburghskou univerzitu studovat medicínu ale nevedlo se mu. Přestoupil tedy na Cambridskou univerzitu s představou studovat teologii a stát se duchovním. Zde se setkal s profesorem Johnem Henslowem, botanikem, který ho přiměl ke studiu geologie. K tomuto rozhodnutí přispěla i kniha Alexandra von Humboldta o jeho cestování Jižní Amerikou.

Darwin úspěšně ukončil studia v Cambridgi v červnu 1831. V létě odjel studovat skalní formace do Walesu. když se 29. srpna vrátil zpět do Shrewsbury, našel doma dopis od Henslowa, který ho doporučoval jako přírodovědce na práci na lodi královského námořnictva. Loď – Beagle – se měla vydat na dlouhou průzkumnou cestu podél jižního pobřeží Jižní Ameriky. Darwin tuto možnost využil, i když otec byl proti.

Malá Beagle opustila Anglii 27. prosince 1831. Darwin měl laboratoř na konci malé místnosti, kde měl také lůžko. Netrpěl však jen tímto malým prostorem ale především mořskou nemocí. A tak se snažil co nejvíce času trávit na pobřeží.

Do Brazílie dorazila Beagle 29. února 1832 a se zastávkami se plavila podél pobřeží k jihu. Beagle také doplavala k ostrovům Galapágy, vzdáleným více než 1 000 kilometrů od jihoamerické pevniny Darwinův pobyt na Galapágách trval sice jen 5 týdnů, bylo to však vyvrcholení jeho plavby podél jižní Ameriky. Objevil tam stopy geologických změn v historii Země. Po prvních 3 letech plavby nabyl přesvědčení, že živočišné druhy nejsou stále stejné, ale postupem času se mění. Prvním významným důkazem na podporu této teorie byly fosílie, z kterých bylo zřejmé, že někteří živočichové už vymřeli.

Beagle se vrátila do Anglie 2. října 1836. Darwin byl téměř po pěti letech opět doma. Do zahraničí se už nikdy nevydal. Řadu let třídil a zkoumal zápisky, než naplno pochopil, že právě těch 5 týdnů mu nabídlo klíč k pochopení evoluce a že oním mechanizmem je přirozený výběr. I když tato myšlenka nebyla zcela původní (podobně uvažovali i Thomas Malthus a Darwinův přítel Alfred Russell Wallace), Darwin na rozdíl od jiných měl všechny své závěry podloženy svým pozorováním a svou evidencí.

V lednu roku 1839 se oženil a měl 10 dětí. Ke konci života vážně onemocněl, podle některých názorů na štípnutí hmyzem v Brazílii.

Zemřel ve věku 73 let 19. dubna 1882.Hodnocení: (hodnotilo 107 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Charles Darwin Darwin, Charles Robert 852 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info