Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Skácel Jan

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Skácel Jan
 
Osobnost: Skácel Jan
Datum vložení: 17.7.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Jan Skácel
(1922 – 1989)

Básník a publicista. V mládí prošel různými povoláními. Po válce vystudoval filozofickou fakultu a působil jako kulturní redaktor v tisku a v rozhlase. V období tzv. normalizace měl pro své nekonformní politické postoje ztížené existenční i publikační možnosti.

Jeho reflexívní lyrika patří k vrcholům naší poválečné poezie ( Kolik příležitostí má růže, Co zbylo z anděla, Hodina mezi psem a vlkem, Smuténka, Metličky, Dávné proso, Kdo pije potmě víno ). Psal i verše pro děti (Jak šel brouček na vandr, Pohádka o velkém samovaru ) a nápadité lyrické prózy ( Jedenáctý bílý kůň ).

Sbírky: Chyba broskví, Oříšky pro černého papouška, Talisman, Dvanáct sonetů pro starou lásku, Nepatrné requiem, Tratidla, Odlévání do ztraceného vosku vyšly v samizdatu nebo v zahraničí.Hodnocení: (hodnotilo 23 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Skácel Jan Skácel, Jan 137 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info