Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Jirásek Alois

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Jirásek Alois
 
Osobnost: Jirásek Alois
Datum vložení: 16.1.2007

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Alois Jirásek
(1851-1930)

Prozaik a dramtik zabývající se převážně historickou tématikou. Po univerzitních studiích historie působil jako středoškolský profesor v Litomyšli a v Praze, kde se věnoval spisovatelské činnosti.
Jeho rozsáhlé dílo zachycuje průřez naší národní historií od nejstarších dob po současnost. Psal povídky (Skaláci, Povídky z hor atd.), pověsti(Staré pověsti české), romány(Trilogie bratrstvo), románové kroniky (pěti dílný F.L Věk), historická dramata (Gero, Kolébka, Jan Hus, Jan Žižka atd.), hry ze současnosti (Vojnarka, Otec)a pohádkové drama (Lucerna).

Alois Jirásek se narodil ve východočeském Hronově u Náchoda. Pocházel ze starého selského rodu. Otec byl původně tkalcem a později pekařem. Navštěvoval německé piaristické gymnázium v Broumově a české gymnázium v Hradci Králové. Obnovil osobní styky s Mikolášem Alšem, s nímž sdílel obdobné umělecké představy a plány, a se spisovateli lumírovského kruhu (J. V. Sládkem, Jaroslavem Vrchlickým a Josefem Thomayerem), navázal přátelství se Zikmundem Wintrem a K. V. Raisem, trvalé kontakty měl také s mladší generací (J. S. Macharem, Jaroslavem Kvapilem a Zdeňkem Nejedlým). Od roku 1909 byl v penzi a věnoval se výhradně literatuře. Z Prahy často zajížděl do rodného Hronova, ale též podnikal studijní cesty do míst, kam umisťoval děj svých děl.Hodnocení: (hodnotilo 101 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Jirásek Alois Jirásek, Alois 625 slov
Jirásek Alois Jirásek, Alois 562 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info