Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Josef II.

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Josef II.
 
Osobnost: Josef II.
Datum vložení: 4.3.2008

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Josef II.
Život a osobnost:
Již od dětství byl jako korunní princ svým okolím pečlivě připravován na budoucí panování. Vždy měl mnoho nápadů a plánů, jak změnit a zdokonalit monarchii, ale dělalo mu velké problémy připustit si, že by takové prudké změny nemohla monarchie ustát. Chtěl sloužit státu, ale jeho metody jak prosadit návrh byly velice despotické. Na druhé straně byl však velice humánně založený a jeho velký sen byl zrovnoprávnit všechny lidi a nastolit absolutní toleranci. I přes to nebyl ale společenský a od lidí si držel odstup. Proslul svou pracovitostí, ale také tím, že jeho práce měla vždy přesný cíl a smysl. Nic nedělal nadarmo. Žil velice střídmě a skromně.

Reformy a změny za jeho vlády:
Vládl v letech 1780 – 1790 a měl mnoho a mnoho návrhů na změny,o kterých ani nemusíme vědět. Některé, které nastolil, byly však po jeho smrti odvolány a uvrženy v zapomnění. Mnohá nařízení vyvolávala odpor v řadách šlechty a církevních kruzích.
Hlavní z reforem, které se nám vryly do paměti a historie jsou zrušení nevolnictví a toleranční patent.

- Zrušení nevolnictví: na jaře 1755 začaly vrcholit protesty především na vesnicích, proti robotním povinnostem. Zemí se nesly zvěsti o tom, že Josef II. Již patent na zrušení vydal, ale úředníci to lidem tají. Lidé se začaly bouřit. Rychtář Antonín Nývlt vytvořil tzv. selské guberno, které mělo tento problém řešit klidnou cestou. Někteří povstalci táhli od zámku k zámku kde rabovali a vykrádali. Proti nim musela tedy být vyslána armáda. U Chlumce byli sedláci poražení a od té doby se říkalo rčení : ,,dopadli jak sedláci u Chlumce“. Zrušení nevolnictví, byl původní plán Marie Terezie, ale nikdy se pro to neodhodlala. Její syn to udělal záhy po její smrti. Byl tedy vydán 1781 a znamenal nejhlubší zásah do tehdejší společnosti. Poddaní se mohli svobodně stěhovat, pořádat svatby, dávat děti na řemesla a do učení.

- Toleranční patent: byl také vydán roku 1781. Byl vydán spíše z praktických potřeb,protože chtěl císař umožnit přístup cizích odborníků z nekatolických zemí. Tento patent se ale nevztahoval na jakákoli náboženství, ale pouze se tolerovali další 3 vyznání : HELVETSKÉ, AUGŠPURSKÉ a PRAVOSLAVNÉ.
-> 1743 – zestátnění pošt, rozšíření sítí a poštovních tras (v 18. století bylo již 90 poboček ; 1788 byla možnost zaslat něco i doporučeně)
-> 18. století – stavba státních silni
-> 1775 – vyhlášen jednotný celní řád platící pro české,rakouské a nově získané polské země
-> 1753 – vydán patent o soupisu obyvatelstva (tehdy žilo v českách zemích asi 3 miliony obyvatel; o rok později již 4 miliony; průměrný věk byl v této době 32 let)
-> Společně s tolerančním patente vydal také Josef II. i vyhlášku, že musí být zničeny všechny kostely a kláštery, ve kterých neprobíhá charitativní činnost. Z nich byly vybudovány nemocnice a kasárny. Při této akci byly zničeny četné vzácné rukopisy.Hodnocení: (hodnotilo 35 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Josef II. Josef II. 199 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info