Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Leonardo da Vinci

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Leonardo da Vinci
 
Osobnost:
Datum vložení: 9.4.2008
Referát vložil: jajad

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Leonardo se narodil 15. 4. 1452 a zemřel 2. 5. 1519.
Byl vynikajícím malířem, sochařem, architektem, inženýrem a vědcem, hudebníkem i básníkem. Je pokládán za jednoho z nejvýznamnějších představitelů vrcholné italské renesance.
Pracoval ve Florencii, v Miláně a dále v Romagni a ve Vatikánu. Počátkem 15. století byl také dvorním malířem francouzského krále Ludvíka XII. a Františka I. Dokončil jen málo ze svých děl a většina se jich do naší doby nedochovala.
Mezi jeho nejvýznamnější díla patří obrazy „Dáma s hranostajem“, „Mona Lisa“, „sv. Jeroným“ a „Madona ve skalách“.
Leonardo také navrhoval řadu staveb, dokonce i celých měst (např. včetně kanalizace). Studoval perspektivu, dokázal na svých obrazech věrně zachytit světlo a stín. Zajímal se také o biologii a stavbu lidského těla (odvážil se i pitvat lidská těla). Byl prvním, kdo nakreslil ponorku, balón a to vše promýšlel do nejmenších detailů.
Leonardo da Vinci se řadí právem mezi génia. Podle mého názoru předběhl v mnoha svých vynálezech a objevech tehdejší dobu. Jeho neutuchající touha a zájem po vědění je obdivuhodná.

Hodnocení: (hodnotilo 28 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Leonardo da Vinci da Vinci, Leonardo 251 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info