Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Schubert Franz

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Schubert Franz
 
Osobnost: Schubert Franz
Datum vložení: 19.6.2011
Referát vložil: Dandy

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Franz Schubert
Narodil se 31. ledna 1797 a zemřel 19. listopadu 1828. Byl to rakouský hudební skladatel. Napsal kolem 600 písní i mnoho skladeb pro komorní obsazení a sólový klavír. Dále je autorem sedmi dokončených symfonií. Žil většinou z podpory svých příbuzných, přátel a obdivovatelů a jeho hudba nebyla známa širší veřejnosti. Zájem o jeho dílo však narostl na samém sklonku jeho života. Vyrůstal v chudé učitelské rodině jako třinácté z patnácti dětí. Deset z jeho sourozenců však zemřelo ještě před dovršením prvního roku života. Schubertův otec pocházel od Kralického Sněžníku a jeho matka ze Slezska. Sám vyrůstal a většinu svého života působil ve Vídni. Výjimkou byly pouze krátké pobyty v Želiezovcích u hraběte Esterháciho na Slovensku. Jako mladý byl Franz silně krátkozraký, přitloustlý, malé postavy a velice plachý. Což mu zůstalo do konce života. Roku 1808 se mladý Franz pro svůj výborný hlas stal studentem císařského konviktu a zároveň členem chlapeckého sboru dvorní kaple. V konviktu si prohloubil své zatím spíše jen domácké hudební vzdělání mimo jiné i lekcemi u proslulého skladatele Salieriho. Když po mutaci ztratil hlas, odešel z konviktu a nějakou dobu vypomáhal otci jako učitel. Kromě toho navázal některá ze svých celoživotních přátelství se spolužáky, která mu pak byla oporou po celý život. Svoji první kompozici, klavírní fantazii, zde složil v dubnu 1810, a školu roku 1813 ukončil s čerstvě dopsanou symfonií (D 82). Počátkem roku 1823 se nakazil syfilidou, v té době prakticky neléčitelnou pohlavní nemocí. Jeho zdraví se potom s několika výkyvy postupně zhoršovalo a pokračující nemoc se stále více promítala do jeho života a tvorby.


Známé písně: -Král duchů
-Markétka u přeslice
-Zastaveníčko

Hodnocení: (hodnotilo 39 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Schubert Franz Schubert, Franz 889 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Cestovatelský Norimberk.info