Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Domitianus Titus Flavius

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Domitianus Titus Flavius
 
Osobnost:
Datum vložení: 11.11.2023

 

squareVClanku:
id='square-ir'

Mládí a Původ Domitianuse

Domitianus se narodil v roce 51 v Římě jako druhý syn budoucího císaře Vespasiana a Flavie Domitilly. Pocházel z chudých poměrů a dostalo se mu vzdělání ve svobodných uměních, které později nevyužíval. Byl schopný řečník a věnoval se drobným literárním pracím, včetně spisku o pěstování vlasů​​.

Vzhled a Charakteristika

Suetonius nám zanechal podrobný popis jeho vzhledu. Domitianus byl urostlý, s plnou, červenou tváří a velkými, ale krátkozrakými očima. Byl považován za hezkého, s výjimkou krátkých prstů na nohou. Později se jeho vzhled změnil kvůli pleši, obtloustnutí a hubnutí nohou po nemoci​​.

Manželství a Osobní Život

Domitianus se oženil s Domitií, dcerou Neronova vojevůdce Gnaea Domitia Corbulona, které udělil titul augusta po nástupu na trůn. Jejich manželství nebylo šťastné, a jejich jediný syn zemřel v dětství. Domitianus byl známý svými milostnými aférami, včetně vztahu s vlastní neteří Julií​​.

Vláda a Politika

Titus Flavius Domitianus vládl jako římský císař od roku 81 do své smrti v roce 96. Byl posledním vládcem flaviovské dynastie, k moci se dostal po smrti svého bratra Tita. Jeho vláda byla charakteristická novými spory se senátem a krutým pronásledováním. Zavedl síť placených udavačů a mrhal státními prostředky. Jeho vláda překonala v despotismu dokonce i Neronovu, a stejně jako Nero, byl nakonec zavražděn svými odpůrci, v čele s manželkou Domitií​​.

Slavný otec Vespasianus

Vespasianus, narozený 17. listopadu 9 n. l., pocházel z jezdecké rodiny, která se během vlády juliovsko-claudiovské dynastie vypracovala na senátorskou hodnost. Jeho rodina se stala součástí italské nobility, což představovalo významný vzestup z relativní nevýznamnosti. Jeho otec, Titus Flavius Sabinus, se díky bohatství své manželky a svým aktivitám ve funkci výběrčího daní a půjčování peněz na úrok dokázal prosadit mezi jezdce a později i senátory.

Vojenská a Politická Kariéra

Vespasianus se na popud své matky rozhodl následovat kariéru svého bratra a zapojil se do veřejného života. Jako voják se zúčastnil římské invaze do Británie v roce 43 a později v roce 66 podmanil většinu Judeje během židovského povstání. Během obléhání Jeruzaléma se dozvěděl o sebevraždě císaře Nera a následném vypuknutí občanské války, známé jako Rok čtyř císařů. Vespasianus byl prohlášen císařem svými legiemi v Egyptě a Judeji v červenci 69 n. l.​​​​.


Hodnocení: (hodnotilo 0 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info