Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Jan Werich

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Jan Werich
 
Osobnost: Ulrichová Libuše
Datum vložení: 22.2.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Prozaik, esejista, básník, dramatik, herec, textař, laureát státní ceny (1951), národní umělec (1963).
Narodil se 6. 2. 1905 v Praze, zemřel 31. 10. 1980 tamtéž. Po studiu reálného gymnázia a Právnické fakulty Karlovy univerzity se od roku 1927 natrvalo věnoval divadelní činnosti. Spolu s přítelem Jiřím Voskovcem působil dvanáct let v Osvobozeném divadle, po nástupu zvukové éry spolupracovali s českým filmem. V době okupace pobývali oba umělci v USA. Roku 1955 se Werich ujal uměleckého vedení Divadla satiry, které později přejmenoval na divadlo ABC. Zde počala jeho spolupráce s Miroslavem Horníčkem, obnovili spolu některé hry z reportoáru Osvobozeného divadla.
Z pravidelné divadelní činnosti vyřadila Wericha nemoc. Přesto občas vystupoval v rozhlase, v televizi i ve filmu.
Z díla:
Společné hry s J. Voskovcem: Vest Pocket Revue, Kostky jsou vrženy, Výdy s úsměvem, Sever proti Jihu, Osel a stín, Rub a líc, Těžká Barbora, adaptace amerického muzikálu Divotvorný hrnec... (Hudebně spolupracoval Jaroslav Ježek.)
Společné filmy: Hej rup, Svět patří nám, Peníze nebo život...
Samostatná činnost: scénárista filmu Císařův pekař a Pekařův císař, cestopisná kniha- Italské prázdniny, kniha pohádek- Fimfárum, vzpomínkové prózy- Jan Werich vzpomíná, Listování...Hodnocení: (hodnotilo 98 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Jan Werich Werich, Jan 195 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info