Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Na Větrné hůrce

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Na Větrné hůrce
 
Autor: Emily Brontëová
Název díla: Na Větrné hůrce
Datum vložení: 20.1.2003

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Pan Lockwood je novým nájemníkem na Drozdově. Chce vědět něco víc o svém panu domácím – Heathcliffovi, který bydlí na Větrné hůrce, a tak mu služebná Nelly po večerech vypráví jeho minulost:
Pan Earnshaw se jednou vrátil z města s malým špinavým chlapcem, kterého našel na ulici, a který vypadal jako že neumí mluvit. Dal mu jméno Heathcliff a nechal si ho u sebe i když jeho žena a děti – Hindley a Katka ho neměli rádi. Zanedlouho Earnshaw i jeho paní zemřeli a Hindley odjel do města do školy. Katka se s Heathcliffem skamarádila a žili tam spokojeně až do té doby, než se vrátil už dospělý Hindley. Vykázal Heathcliffa z rodiny a Katce zakázal se s ním bavit. Ona to ale neustále porušovala a jednou s ním utekla v noci k Drozdovu, protože se chtěli podívat kdo tam bydlí. Lintonovi na ně pustili psa a teprve když poznali Kateřinu vzali jí dovnitř, ale Heathcliffa nechali venku. Katka tam musela zůstat několik týdnů, protože byla nemocná a mezitím se seznámila s jejich dětmi – Edgarem a Isabelou. Pak se všichni navzájem navštěvovali. Heathcliff nesnášel Edgara a ten zase jeho. Žárlili na sebe, protože Katka měla ráda oba dva. Rozhodla se, že si vezme Edgara a když se to dozvěděl Heathcliff utekl z domu. Katce to bylo líto, hledala ho všude možně, ale nikde nebyl. Přesto si vzala Lintona a odstěhovala se s ním na Drozdov. Po několika letech se za ní vrátil Heathcliff, jako slušný člověk. Kateřina z toho měla radost a i přes Edgarovi námitky se s ním stýkala. Zamilovala se do něj Isabela, utekla s ním a on si jí z pouhé vypočítavosti vzal. Po dvou měsících se nastěhovali na Větrnou hůrku. Kateřina prodělala těžkou nemoc a lehce se pomátla. Čekala děťátko a těsně po jeho narození umřela. Holčička po ní dostala jméno Kateřina. Isabela utekla z Větrné hůrky a několik let žila na jihu Anglie, kde se narodil její a Heathcliffův syn Linton. Když mu bylo asi šest let Isabela zemřela a poslala ho ke svému bratrovi. Heathcliff se to ale dozvěděl a odvezl si ho na Větrnou hůrku, kde žil se sluhou Josefem, Hyndleym a jeho synem Haretonem. Když bylo Kateřině a Lintonovi patnáct let, začali si psát milostná psaníčka a Edgar to zakázal. Ale když umřel, vzala si Katka Lintona a odstěhovala se s ním na Hůrku. Zanedlouho na to zemřel i Linton a Kateřina tam zůstala sama s Heathcliffem, Haretonem a Josefem až do teď. Na konci příběhu umírá i Heathcliff. Pohřbí ho na jeho přání vedle Kateřiny a na náhrobek mu dají pouze jedno slovo: „Heathcliff“.

Hodnocení: (hodnotilo 77 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Na větrné hůrce Brontëová, Emily 1708 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info