Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Veronika se rozhodla zemřít

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Veronika se rozhodla zemřít
 
Autor: Paolo Coelho
Název díla: Veronika se rozhodla zemřít
Datum vložení: 13.4.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Veronika se rozhodla zemřít je poslední z řady Coelhových knih. Vyšla roku 1998 a u nás se dočkala vydání až v letošním roce. Coelho i nyní svým osobitým stylem, plným srozumitelnosti, jasnosti, ale i hlubokých složitých myšlenek vypráví příběh mladé dívky Veroniky, která se jednoho dne rozhodla vzít si život. Drsný obsah začátku je podle mě psán velmi jemně, skoro jako by se jednalo o běžnou situaci. Stejně jako spoustě sebevrahů byl i Veronice její úmysl překažen. Probrala se živá v luxusní psychiatrické léčebně Villete v Lublani, kde se celý děj odehrává. Zpočátku cítila zklamání, neboť chtěla přeci zemřít, ale postupem času si začíná uvědomovat, jak moc chce žít. Toto uvědomění způsobil fakt, že pokus o zmařenou sebevraždu zanechal smrtelné stopy na jejím srdci, a tak jí zbývá jen několik málo dní života. Není pro ni nic jistějšího, než že do konce týdne zemře. Ve Villete se setkává s osudy několika zajímavých lidí: s advokátkou Mari , trpící panickým syndromem, se Zedkou, ženou trpící depresí, a s mladým schizofrenikem Eduardem, jenž je posléze hlavním důvodem její touhy žít. Důležitou postavou je lékař Dr.Igor. Rozhoduje o postupu léčby - mnohdy se jedná o terapie velice drastické. Ale také se zabývá výzkumem látky Vitriolu, která se běžně nazývá Hořkost. Veronika se seznámila s Eduardem jednou večer, když hrála na klavír. Byl jejím vděčným posluchačem a ona jeho klavíristkou. Nicméně ne věčnou. Věděla, že brzy zemře, což bylo třeba člověku, žijícímu ve vlastním světě jako Eduard, sdělit: Celý obsah řeší otázku, kde je vůbec hranice mezi šílenstvím a normálností, kde je hranice mezi zdravím a nemocí. Další úryvek popisuje dialog mezi advokátkou Mari a Dr.Igorem. Celý příběh zcela jasně od začátku prozrazuje, jak skončí. Nicméně v závěru se dozvíme překvapivou pravdu.

Hodnocení: (hodnotilo 8 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Veronika se rozhodla zemřít Coelho, Paolo 744 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info