Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Cizinec

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Cizinec
 
Autor: Albert Camus
Název díla: Cizinec
Datum vložení: 23.4.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Děj této novely se odehrává ve francouzském Alžíru. V první části novely vypráví hlavní hrdina Mersault o svém životě a dovídáme se, že mu umřela matka v útulku pro staré lidi, kam ji museli odložit, neboť neměli peníze, aby mohli zaplatit ošetřovatelku. Vyprávění začíná pohřbem jeho matky. Pohřeb prožívá s odstupem, nijak neprojevuje žádné zvláštní emoce. Pouhý den po pohřbu navozuje povrchní známost se svou bývalou kolegyní Marií Cardonovou. Po prožitém románku se Mersault vrací do práce, kde se setkává se s pochybným sousedem Sintésem, který ho zasvěcuje do sporu se zločineckou bandou Arabů. Sintés pozve Mersaulta na chatu k moři, kde se náhle objeví nepřátelé a vznikne panika. Dojde k potyčce, při níž jeden z Arabů vytáhne nůž a zraní Sintése. Když Arab vytáhne zbraň i na Mersaulta, Mersault zpanikaří a zastřelí ho.

V tento okamžik končí první část novely a následuje druhá část psaná v ich formě. Mersault je za svůj čin zatčen, je vyslýchán, uvězněn a odsouzen k trestu smrti. Jeho advokát se snaží dostat nějaké doznání lítosti, ale tvrdohlavý Mersault si odvykl zpytovat své pocity a nechce se k tomu nijak vyjadřovat. Soudce na něj apeluje s autoritou Boha, ale Mersault ho zdrtí popíráním jeho existence. V cele hlavní hrdina popisuje své pocity, popisuje postupnou rezignaci na touhu po svobodě, uvažuje o smyslu života, v kolektivu se stává cizincem.

Mersault je zosobnění člověka, jenž se existencionalisticky staví vůči světu. Vidí jej chladně, je zbaven emocí. Pokrytecká společnost se ho děsí a proto ho zavrhuje. Mersault celou dobu není souzen za svůj čin, ale za svůj postoj.Hodnocení: (hodnotilo 22 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Cizinec Camus, Albert 204 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info