Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Siréna

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Siréna
 
Autor: Marie Majerová
Název díla: Siréna
Datum vložení: 13.5.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Dílo Majerové Siréna, je z období, kdy Majerová pobývá na Slovensku. Na životě několika generací ukazuje spisovatelka, jak se rozvíjelo dělnické hnutí v této době v průmyslové oblasti Čech.

Hudec vynálezce a zakladatel této generace, je člověk velmi chytrý a zkoumavý. Vynalezl lanovku, svým vynálezem chtěl pomoci dělníkům a usnadnit jejich námahu, ale špatnost kapitalistického řádu ho dožene k sebevraždě. Lanovka stejně není užívána, protože síla dělníků je levnější než zavádění technických vynálezů. Pepek Frajer jeho syn, žije v době, kdy kapitalismus prožívá větší růst. Pepek si dost vydělá, peníze však propije a utratí. Manželka Hudcova je typ pracovité ženy, která se nezalekne těžké dřiny, jen aby uživila své děti. V době kdy kladenští dělníci stávkují pomáhá ze všech sil, aby si zasloužila část vítězství pracujících. Jejich dva synové Hudec policajt a Rudla Hudec vyrůstají v uvědomělé lidi, na které je spolehnutí a kteří si dovedou poradit s každou těžkostí. Hudec policajt pracuje zprvu v hutích v dobré partě. Při dvou neštěstích přijdou o život všichni jeho kamarádi a ona má svědčit u soudu. Majitelé dolů a hutí mu slíbili místo důlného, bude-li svědčit v jejich prospěch. Hudec zpočátku váhá, co by svým křivým svědectvím způsobil a jak by se vyjádřil u dělnického kolektivu. Odjíždí raději do Ameriky a teprve za několik let se vrací. Rudla je chlapec velmi bystrý a nápaditý. Při stávce pomáhá ze všech sil. Stávka již zachvátila celé Kladensko.

Román je zakončen dopisem, který posílá stará paní Hudcová svému vnukovi na vojnu.Hodnocení: (hodnotilo 31 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Siréna Majerová, Marie 294 slov
Siréna Majerová, Marie 378 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info