Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Siréna

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Siréna
 
Autor: Marie Majerová
Název díla: Siréna
Datum vložení: 10.4.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Hudec –vynálezce, syn potulného muzikanta. Vychovali ho uhlíři. Jeho talentu si všiml ředitel železárny a zaměstnal ho. Hudec se oženil s dívkou z Vídně Liselot, která měla syna právě s ředitelem. Později Hudce opustila a Hudec se odstěhoval do Kladna, kde našel práci. Je zklamán neúspěchem svých vynálezů a straní se okolí. Jeho syn Pepek – frajer, je velký záletník. Nakonec se Pepek ožení s venkovskou dívkou. „Hudcovka“ je silná a uvědomělá dělnice. S Pepkem jsou jen starosti a bída. Na Kladně vypukne dělnická stávka. Lid vyplení ředitelskou vílu. Na dělníky četníci střílejí a je i zastřelena i Hudcova dcera. Hudcová poznává, že na vině je buržoazie a staví se otevřeně do boje. Zanedlouho zahyne i Pepek frajer při jednom neštěstí v hutích a dcera Růžena se vrhá do šachty, protože její chlapec Vašek je zabit v dole. Hudcová ožení svého syna s tichou Mařenkou Stuchlíkovou, ale Josefa zvaného policajt doma nic nebaví a odchází za prací do Německa. Po roce se sice vrací, ale práci zde nenachází a když dostane dopis od přítele z Ameriky, odjíždí za ním. Brzo poznává, že ani v USA není snadný život a vrací se zpět domů. Na Kladně se stávkuje, je hlad a stávka se protahuje. Dělníci jsou ochotni nastoupit do práce, ale jen když budou splněny jejich požadavky. Dělníci pochopili, že kdo chce málo, nedostane nic. Ale kdo chce mnoho, dostane alespoň něco. Syn Josefa policajta – Josífek má v sedmnácti letech dítě se stejně starou Věrou. K dítěti se však nehlásí. Vypukne 1. světová válka a Jožka odchází na frontu. V té době umírá Hudec – vynálezce.

Jde o sociální román. Spisovatelka se staví do řad dělníků a podporuje jejich boj. Ukazuje tři generace rodiny Hudců a sílu dělnické třídy.Hodnocení: (hodnotilo 8 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Siréna Majerová, Marie 294 slov
Siréna Majerová, Marie 348 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info