Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Válka s mloky

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Válka s mloky
 
Název díla: Válka s mloky
Datum vložení: 12.3.2005
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='square-ir'
(poprvé vydáno 1936)

Děj se odehrává na ostrůvku Tana Masa, poblíž Sumatry. Zde působí kapitán J. van Toch, rodák z Českého Jevíčka, který zde má za úkol objevit nová naleziště perel. Od domorodců se dovídá, že v oblasti zvané Devils Bay je velké naleziště perel, ale nikdo zde neloví, protože zde prý žijí čerti – Topa, ošklivá černá stvoření asi 120cm vysoká, s dětskýma rukama a s očními víčky mrkajícími nahoru. J.van Tochovi se přesvědčí 2 domorodce, aby ho doprovázeli do Devils Bay. Lovci perel se potopí a po vynoření jsou velmi rozrušení a neustále povídají o „čertech“. Perel je tu však velmi mnoho. Opouštějí zátoku,ale J.van Toch se později vydává znovu do zátoky. Pozoruje čerty, jak otvírají svými nemotornými prsty perlorodky a vyjídají jejich maso. Je mu jich líto a pomáhá jim svým nožem otvírat škeble. Mloci jsou mu velmi vděční a darují mu perly. Kapitán si mloky zamiluje a když se dovídá, že mloky pojídají žraloci, vydává se do zálivu mlokům pomoci. Postupem času je udiven zručností mloků, umí již používat různé nástroje, dokonce i zbraň, kterou jim kapitán věnoval. Uvědomuje si, že zanedlouho budou mloci schopni lovit žraloky samy. Kapitán se vrací do vlasti a přesvědčí nejbohatšího obchodníka v Čechách, G.H. Bondyho, že by bylo dobré rozvážet mloky po světě a za potravu a harpuny proti žralokům jim budou mloci lovit perly. Mloci se tímto rozšíří po celém světě. Kapitán umírá a obchodník Bondy zakládá tvz. Mločí Syndikát, Salamander-Syndicate. Společnost se zabývá exportem mloků na místa k výkonům různých prací, např. budují vlnolamy, staví přístavy atd. Mloci jsou velmi levnou pracovní sílou. Počet mloků rapidně stoupá a velmi rychle dohání lidi, učí se mluvit, psát, někteří i studují univerzitu. Lidé nad nimi ztrácí kontrolu a časem se pevnina začne ztrácet do moře. Velitel mloků vydává ultimátum,aby jim lidé dodávali ocel, různé výrobky, nebo že si vezmou jejich pevninu. Lidé si uvědomují, co způsobili, přestávají být páni na planetě a nelíbí se jim to. Mloci potopí většinu britského loďstva , ničí pevninu a staví břehy pro svoje líhně. Lidstvo se staví mlokům na odpor a klade si otázku jak bojovat proti mlokům. Mloci nemají svůj stát, tudíž jim nemůžou vyhlásit ani válku….

Životopis spisovatele: Karel Čapek
Hodnocení: (hodnotilo 93 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Válka s mloky Čapek, Karel 1229 slov
Válka s mloky Čapek, Karel 385 slov
Válka s mloky Čapek, Karel 345 slov
Válka s mloky Čapek, Karel 123 slov
Válka s mloky Čapek, Karel 220 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info