Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Zámek

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Zámek
 
Autor:
Název díla: Zámek
Datum vložení: 20.6.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Franz Kafka
Zámek
Nakladatelství Votobia
Olomouc 1995
Páté vydání

Děj:

Do vesnice přichází zeměměřič K., hledá ubytování v hostinci U Mostu. Je ale odmítnut, protože cizinci potřebují k pobytu povolení ze zámku. Proběhne telefonování se zámkem a K. se nakonec může ubytovat. Druhý den jsou mu posláni pomocníci zámku: Artur a Jeremiáš. K s nimi není příliš spokojen, poslouchají sice na slovo, ale jsou nespolehliví, dětinští a hraví.
K. se chce dostat na zámek, ale skončí v rodině Barnabáše, který zprostředkovává styk mezi K. a zámkem, formou dopisů. V prvním dopise nabádá nejvyšší úředník vesnice Klamm K., aby se obrátil na starostu. Po návštěvě u Barnabáše se K. vypraví s Olgou, sestrou Barnábáše, do panského hostince. Ve výčepu potká Frídu, Klammovu milenku, která mu dovolí na chvíli špehovat Klamma, o kterém se ve vesnici šíří jen jisté představy, nikdo neví jak přesně vypadá. K. si začne s Frídou a ráno společně odchází do hospody U Mostu, kde se ubytují společně s pomocníky. K. pak jde navštívit starostu, ten mu sdělí, že zeměměřiče ve vesnici nepotřebují a že úřady s jeho povoláním udělali chybu. Jako náhradu mu později nabídne práci školníka. K. se s Frídou přestěhuje do přestěhuje do budovy školy a ubytují se v jedné ze dvou tříd.
Večer odchází K. znovu do Panského hostince, kde potká Pipinu, Frídininu nástupkyni, a ta mu to s Frídou rozmlouvá. K. čeká u saní na Klamma, je ale vyrušen tajemníkem Monusem a má být vyslýchán. K. odmítne a odchází do školy. Všichni se probudí až s příchodem učitele a žáků, z čehož mají velké nepříjemnosti. K. vyžene pomocníky ven a dostává další dopis od Klamma, ve kterém ho Klamm chválí za dobrou zeměměřičskou práci. Dozvídá se také, že Barnabáš nedoručil Klammovi ani první vzkaz.
K. odejde k Barnabášově rodině, kde mu Olga vysvětlí těžký osud rodiny. Sestra Amálie kdysi odmítla úředníka Sortiniho a rodinu všichni zavrhli. O půlnoci přijde za K. Jeremiáš a K se od něho dozví, že ho Frída opustila a vrátila se zpět do Panského hostince. Barnabáš mu zároveň donese vzkaz, že má být vyslýchán u úředníka Erlanga v Panském hostinci. Potká tam Frídu s nastydlým Jeremiášem. K. sleduje ač nemá ranní roznášení spisů po pokojích úředníků, ale je odchycen hostinskou a po chvíli usne. Ráno mu Pepina řekne, že s ním šla Frída je aby se zviditelnila: Pepina nabídne K. ubytování ve svém pokoji a K souhlasí.

Forma:

Kniha obsahuje také varianty začátku, fragmenty a místa vyškrtnutá autorem (někdy i celé kapitoly). Konec je otevřený, ale podle zprávy Maxe Broda měl román končit tím, že zeměměřič zemře vysílením, a až je na smrtelné posteli, dorazí ze zámku zpráva, že mu bylo s ohledem na jisté vedlejší okolnosti povoleno žít ve vsi.
V knize se objevují dlouhé monology, ve kterých postavy rozebírají svou životní situaci a pohled na svět. Patrná je kritika úřadů a nedostupnost Zámku. Ve vesnici panuje přísná hierarchie, je nepřístupné, aby se někdo, kdo je ve společenském žebříčku postaven nízko, dostal do styku s úředníkem. Některé situace vyznívají až absurdně.

Hodnocení: (hodnotilo 44 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Zámek Franz, Kafka 510 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info