Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Čas žít, čas umírat

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Čas žít, čas umírat
 
Název díla: Čas žít, čas umírat
Datum vložení: 12.3.2005
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Děj se odehrává za 2. světové války. Hlavním hrdinou tohoto strhujícího románu je Ernst Graeber. Příběh nás zavádí nejprve na frontu do Ruska. Autor zde velmi barvitě líčí hrůzy války, popisuje vztahy mezi vojáky. Náš hrdina po několika letech na frontě dostává dovolenou a odjíždí domů. Po příjezdu domů nachází všude samý dým a prach, město je zdevastované a bez života. Pátrá po rodičích,ale nikdo nic neví. Při procházení zdevastovanými ulicemi potkává Ernst svou bývalou spolužačku Alžbětu. Ernst a Alžběta se do sebe zamilují. Jejich láska je světlem v jejich životě, v životě v hrůzách války. Alžbětin otec je v koncentračním tábore a Ernst marně hledá rodiče. Město je neustále bombardováno. Ernst požádá Alžbětu o ruku, ta nakonec svolí. Ernstova dovolená se neúprosně krátí, a tak chtějí spolu strávit všechen čas a užít si jeden druhého. Poslední den svobody se Ernst dovídá, že jeho rodiče žijí. Je šťastný, ale bohužel se musí vrátit na frontu. Ernstova skupina, zatýká skupinu ruských partyzánů. Německo ustupuje,hodně německých vojáku je mrtvých. Skupina s Ernstem je nucena utéci, neboť je pronásledují Rusové, a tak ani nestačí zajatce zabít. Vojáci zavírají zajatce do sklepa a chtějí je tam nechat zemřít. Ernst je však tajně propouští, ale Rus ho svou puškou zastřelí.

Román "Čas žít, čas umírat" má mnoho společného s knihou "Na Západní Frontě klid". Mají stejné stavební téma:Voják na frontě, voják na dovolené v zázemí, voják opět na frontě, kde nakonec nachází smrt.

Životopis spisovatele: Erich Maria Remarque
Hodnocení: (hodnotilo 37 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Čas žít, čas umírat Remarque, Erich Maria 103 slov
Čas žít, čas umírat Remarque, Erich Maria 409 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info