Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Karla

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Karla
 
Název díla: Karla
Datum vložení: 12.3.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Povídka Karla vypráví příběh Markytky a jejího syna, kterého vydávala před lidmi za děvče. Po několika letech se vrátila z Němec zpátky do Čech. Našla domov u sedláka Miloty. Spolu s ní přišel domů také vysloužilý voják Bárta, který si Markytku a hlavně Karlu velmi oblíbil. Karla vyrůstala se sedlákovými dětmi Petrem a Haničkou, prožívala s nimi různé příhody a dobrodružství. Když děti vyrostly, chtěl si Petr Karlu vzít za ženu, ale ta ho vždy odbyla a také její matka s žádnou svatbou nesouhlasila. Lidem se jejich chování zdálo velmi podivné a domýšleli si různé věci. Jeden rok, když byla venku všechna práce hotová, chystaly se na statku prástky. Při nich bylo zvykem, že chlapci dávali děvčatům ozdobené přeslice. Hana ji však dostala od Karly. Na oplátku zase o vánocích děvčata dávala chlapcům hnětýnky. Karla dala svoji Petrovi a o Haninu se rozdělili. Přišel čas voraček a Bárta přivedl do hospody svého známého vojáka, který ho přišel navštívit. Karla vojáka přemluvila, aby jí půjčil své šaty, že by se do nich ráda převlékla. Když se vrátila zpátky do hospody, všichni ji brali jako chlapce a začali jí říkat Karel. Druhý den ráno, když se Markytka probudila, hledala Karlu, ale nikde ji nemohla najít. Běžela za hospodářem a tam se dozvěděla, co se večer přihodilo u muziky. S pláčem přiznala, že Karla je opravdu Karel, a že to skrývala ze strachu, aby její syn nemusel jít na vojnu.

Životopis spisovatele: Božena Němcová
Hodnocení: (hodnotilo 142 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Karla Němcová, Božena 472 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info