Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Pád Cařihradu

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Pád Cařihradu
 
Autor: Mika Waltari
Název díla: Pád Cařihradu
Datum vložení: 19.11.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Kniha popisuje poslední chvíle slavného města Cařihradu, centra říše Římské, vzdělanosti, náboženství. Hlavní postavou této knihy je Jan Angele, který utekl tureckému sultánovi, kterému sloužil. V Cařihradu se zamiloval do Anny Notarasové, císařovi příbuzné a dcery vysoce postaveného muže ve městě. Sultán v průběhu času oblehl město a nechával ho postupně krvácet pod svými útoky. Jan Angele prožívá s Annou pěkné i perné chvíle, ale nakonec se zřekne latinského učení a nechává se pokřtít po způsobu řeckém. To byla podmínka Anny a poté se spolu tajně vzali. Jan bojuje na hradbách spolu s obyčejnými vojáky a nechává se umisťovat do přímo sebevražedných misí, ale všechny nástrahy přežije. Ale otec Anny pod sultánovým křivým slibem, že dostane vysoké místo v příští vládě, otevírá při hlavní bitvě bránu, kterou se sultánova vojka dostanou za hradby města. Anna při tomto střetu zemřela se zbraní v ruce stejně jako masy obyčejných vojáků. Sultán nechal císaře Konstantina, Notarata a další důležité osoby hned po zmocnění se moci popravit. Jan se dovtípil, že je Cařihradským následníkem trůnu a žádá své právo na sultánovi, ale ten mu nechává podřezat žíly a poté setnout hlavu.

Hodnocení: (hodnotilo 35 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Pád cařihradu Waltari, Mika 154 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info