Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Patnáctiletý kapitán

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Patnáctiletý kapitán
 
Název díla: Patnáctiletý kapitán
Datum vložení: 19.11.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Příběh celé knihy je velmi složitý, ale pokusím se ho co nejvíce zjednodušit.
Posádka jedné velrybářské lodi zahlédla ve vlnách svoji kořist. Kapitán dal vše připravit a před lovem svěřil celou loď do rukou plavčíka, kterému bylo patnáct let. Nešťastnou náhodou velryba potopila úderem svého ocasu celý člun i s posádkou, a tak se mladý plavčík stal kapitánem lodi. Měl tedy na starosti jedenáct lidí, z toho dvě ženy a jedno dítě, a psa. Potřebovali se dostat do Jižní Ameriky, ale lodní kuchař lstivě zmátl střelku kompasu, takže místo do Jižní Ameriky dopluli do jižní Afriky, kde kvetl obchod s otroky. Ukázalo se, že lodní kuchař byl otrokářem, a ten zbylou posádku lodi prodal do otroctví. Nejzdatnějšímu černochovi ze ztroskotané lodi se podařilo uprchnout hned při zatýkání. V otroctví za nesnesitelných podmínek umřela jedna žena z lodi. Dalších pět černochů z posádky bylo prodáno jinému otrokáři. Patnáctiletého kapitána chtěl lodní kuchař zabít. Naskytla se mu k tomu příležitost, když měl být pohřeb místního krále. Bylo zvykem, že se odvedl tok řeky a vyprázdněné koryto se vyskládalo královými otroky. Tak připoutal lodní kuchař patnáctiletého kapitána ke kůlu. Nakonec se do koryta řeky dala i mrtvola krále a přehrada držící řeku se dala protrhnout. Ale uprchlý černoch hocha zachránil. V převlečení také vysvobodil druhou ženu z lodi i s dítětem a jejím bratrancem. Vyrobili si přístřeší ke své lodi, takže vypadala jako plující drn trávy. Pluli po řece Kongo, ale u velkých vodopádů je napadli domorodci. Díky statečnosti a chladnokrevnosti patnáctiletého kapitána byli domorodci přemoženi a strženi vodopádem do propasti. Na tomto místě také nalezli mrtvolu bývalého pána jejich psa. Pána zabil lodní kuchař, když se společně se svým psem vydal napříč Afrikou. Ale vtom se objevil lodní kuchař, který je celou dobu sledoval a šel si sem pro schované peníze, ale pes se mu vrhl na hrdlo a ukončil jeho ničemný život. Pes za to však zaplatil také životem, protože mu lodní kuchař stihl vrazit nůž do těla. Zbylých pět lidí z posádky lodi bylo zachráněno, dovedeno k ústí řeky a nakonec se všichni šťastně dostali do Ameriky.

Životopis spisovatele: Jules Verne
Hodnocení: (hodnotilo 114 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Patnáctiletý kapitán Verne, Jules 157 slov
Patnáctiletý kapitán Verne, Jules 342 slov
Patnáctiletý kapitán Verne, Jules 136 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info