Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Báječná léta pod psa

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Báječná léta pod psa
 
Název díla: Báječná léta pod psa
Datum vložení: 20.3.2005
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Kniha je psána z pohledu Kvida, který vypráví příběh své rodiny knižnímu nakladateli a přesvědčuje ho, aby mu knihu vydal. Příběh je psán retrospektivně.

Děj se odehrává začátkem sedmdesátých let. Rodiče čekají přírůstek do rodiny. Na těhotnou matku zaútočí vlčák, z úleku předčasně porodí Kvida. Kvido se stává středem veškerého dění nejen u rodičů, ale převáženě u babiček. Důsledkem toho je z Kvida dosti otylý klučík. Kvido je velmi inteligentní, ve škole se velmi dobře učí. Poklidný život rodiny naruší roku 1968 příchod Rusů. Tato skutečnost nesmírně ovlivní život celé rodiny. Kvidovi rodiče se přestěhují z Prahy na Sázavu a pracují zde v tamějších sklárnách. Zprvu bydlí v prosklené terase závodní vily, kde v létě je strašné horko a v zimě mrzne. Neprůbojný otec odmítá vstoupit do strany a to je jeden z důvodů, že nemají lepší bydlení. Když však čekali druhé dítě a Kvido dostal zápal plic, vstoupí otec do VUML, koupí od ředitele a člena strany psa a začne hrát fotbal. To všechno dělá jen proto, aby byl „vidět“. Kvido je ve škole premiant, sklízí úspěchy v recitačním kroužku a s kamarádkou Jaruškou recituje socialistické básně. To vše rodině pomůže dostat lepší bydlení. Otec je povýšen a díky jeho znalostem cizích jazyků se účastní mnoha zahraničních cest. Své kariéry si ale moc dlouho neužije. Rodina byla přistižena na návštěvě u odpůrce režimu Pavla Kohouta. Po tomto incidentu je ihned přeložen z vedoucí funkce na místo vrátného a jel často vyslýchán STB. Tato událost otce velmi raní a rázem se z něho stává velký introvert, nikomu nedůvěřuje. Většinu svého času tráví v dílně, kde si vyřezává svoji rakev. Rodina je z něho velmi nešťastná a snaží se mu pomoci. Když se otec dozví, že Kvido odešel z vysoké školy a pracuje jako vrátný, aby měl čas na psaní povídek, je z toho zdrcen. Otec do něho vkládal veškeré naděje a považoval to za velkou křivdu. Kvidova matka se snaží otcovi pomoci, ale nic nezabírá. Až jednou dostane nápad, že by otce vyléčil vnouček. Přiměje Kvida, aby si pořídil dítě. Kvido požádá o ruku svou dlouholetou spolužačku a kamarádku Jarušku. Zanedlouho se jim narodí holčička Anička. Ale ani vnučka nezachrání apatického otce. Zachrání ho až listopadová revoluce, po které on i jeho žena dostanou místa, která odpovídají jejich vzdělání. Po revoluci Kvido vydává svou první necenzurovanou knihu.

Životopis spisovatele: Michal Viewegh
Hodnocení: (hodnotilo 108 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Báječná léta pod psa Viewegh, Michal 229 slov
Báječná léta pod psa Viewegh, Michal 895 slov
Báječná léta pod psa Viewegh, Michal 367 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info