Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Sejdeme se v nebi

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Sejdeme se v nebi
 
Název díla: Sejdeme se v nebi
Datum vložení: 2.2.2007
Referát vložil: Martina Hudecová

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Kniha líčí osudy dvou mladých lidí, jak se dostali na vozíčky, jak se se svým zraněním poprali. Vypráví i o jejich rodinách a kamarádech. Kniha je rozdělená do tří částí. V první se seznámíme s Jakubem, ve druhé s Editou a třetí část je o jejich společném životě v sanatoriu.

Jakub – život je víc než hokejový zápas

Hlavní postavy:
• Jakub – jedináček, velmi si rozumí s maminkou
• otec – podnikatel
• matka – láskyplná, malířka a ilustrátorka
• babička
• trenér – dodává Jakubovi sílu, aby to nevzdával, ( tvrdí mu, že zase bude hrát hokej )

Jakub pochází z bohaté rodiny, otce má podnikatele, a tak má Jakub vše, na co si vzpomene. Je jedináčkem a je tak trochu neposlušný. Velmi rád hraje hokej a je v něm opravdu dobrý. Má přestoupit a hrát za muže, ale protože mu nebylo ještě osmnáct let, musí jet s rodiči do Prahy ke sportovnímu lékaři. Jak už jsem psala je neposlušný a tak to je i v autě. Rodiče po něm chtějí ať se připoutá, ale on z nich má náramnou srandu a nepřipásal se. Pak se rodiče začnou hádat a Jakubovi se nelíbí jak se otec baví s matkou a tak do něj praští. Otec se lekne a strhne volant. Nabourají. Jakub je převezen do nemocnice v Praze. Tam prodělá několik operací, ale pořád nemůže chodit. Otec mu potom zařídil převoz do bližší nemocnice k domovu. Jakub se těší na mamku, ale ta nepřijede. Je tam místo ní babička, která mu řekne, že maminka zemřela. Tím pro něho končí vůle se dál uzdravovat. Až když k němu na návštěvu přijde trenér hokeje, vůle a snaha se vrací. Od té doby Jakub nesnáší otce a myslí si, že maminčinu smrt a jeho ochrnutí zavinil jenom a jenom on. Dává mu to i velice najevo. Pak jede Jakub do sanatoria, kde se seznámí s Editou.

Edita – prožij svůj život naplno

Hlavní postavy:
• Edita – jedináček, má rozvedený rodiče, závidí svým nevlastním sourozencům lásku rodičů
• matka – neviděla, že dceři chybí její láska a její pozornost; lékařka
• otec – rozvedl se s matkou, neboť viděl to, co ona neviděla
• otčím – podnikatel
• Jarmilka – macecha, dává svým dětem to co chce každé děcko – lásku, pozornost
• Kamarádi: Koul – největší kamarád, Kamila – líbí se Koulovi , Richard – líbí se mu Edita

Edita pochází také z bohaté rodiny. Mamku má lékařku. Otec s nimi nežije, protože se s mamkou rozvedl hned po narození Edity, neboť viděl, jak na nic jiného než na práci nemá čas. Nestrpěl to. Oba si našli nové protějšky. Otec Jarmilku, která se plně svým dětem věnovala. Když otce navštívila, akorát svým nevlastním sourozencům záviděla. A mamka si našla muže, jemuž vyhovoval život, jakým žila. Edita byla soudem přidělena mamce. A tak vyrůstala v rodině, která pomalu nevěděla, že existuje. Ona se jim to snažila dát najevo svým oblékáním a chováním, ovšem vše bylo zbytečné. Od otčíma dostala Edita auto. Pak jede s matkou na výlet, ale ne proto, aby si popovídala s dcerou, ale proto, aby si zavzpomínala na svoje dětství. Mezitím jde ještě Koul s Editou na nepovolené závody městem. Editin problém začne až na dovolené s kamarády: Kamilou, Koulem a Richardem. Jedou do Rožnova pod Radhoštěm. Tam na jedné diskotéce jí nabídne Richard extázi. Ona odmítne, ale on se nedá. Rozdrtí to a nasype to do pití. Edit je potom veselá a rozjede to na té diskotéce. Ráno se probudí vedle Richarda. Na další diskotéce, další den, ji Richard zase nabídne drogu. Teď si ji ale vezme a dokonce dvě. Je předávkovaná, hrozí jí smrt. Několik dní leží v nemocnici v kritickém stavu. Po propuštění Koulovi slíbí, že si už nikdy nic takového nevezme. Opak je pravdou. Netrvá to dlouho. Znovu jdou na nepovolené závody a tam se Edita přihlásí do losování o místo spolujezdce v závodících autech. Vyhrála to. A tak nasedla do jednoho auta, ale předtím spolkla tabletu extáze. V autě řekla něco, co se řidiči nelíbilo a proto ji vyhodil z auta. Omámená drogou nevěděla, kam jde. Zrovna jel vlak. Velmi vážně ji poranil a bojovala podruhé o svůj vlastní život. Když se probrala, všimla si, že jí chybí ruka a noha. Ruku měla amputovanou kousek nad zápěstím a nohu nad kolenem. To ale byly podle lékařů jen kosmetické problémy. Horší bylo to, že ji vlak poranil i vnitřnosti. Edita je i po takovém to úrazu pořád velmi silná a veselá. V této době si začne rozumět s otčímem. I když pořád bojuje o život, ale už může sama jezdit na vozíčku, je převezena do sanatoria, tam se tedy seznámí s Jakubem.

Jakub a Edita

Hlavní postavy: Jakub, Edita, primář sanatoria, otčím, otec Jakuba, matka Edity

Jakub si s Editou velmi rozumí a mají spoustu společných zálib. Jako například malování. Jsou v něm oba velmi dobří a tak primář jim nechá zařídit místnost k malbě. Tam se i poprvé políbí. Primář Jakuba varuje, že Edita ještě pořád není za vodou. Jakub ji má velice rád. Jednou za nim přijde otec a když mu chce zase připomenout, že může jak za smrt tak i za ochrnutí, otec mu poví, že sice řídil, ale že mamku nezabil. Jakubovi dochází jak se to stalo. Zabil ji on, protože nebyl připoutaný. Edita jednou přestane dýchat a potí se. Je u ní Jakub a zavolá doktory. Ty si ji vezmou do nemocnice. Když se to stane po druhý, už bohužel umírá. Jakubovi zanechá dopis, ve kterém píše, že život stojí za to a aby ho prožil na plno. Pak matka Edity seřve primáře, že její smrt zavinil Jakub a i to sanatorium. Potom se otčím přichází za matku omluvit. Jakub si prožije další operace, ale neustále nemá vyhráno. Už si ale rozumí s otcem.

Životopis spisovatele: Šárka Junková
Hodnocení: (hodnotilo 12 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Sejdeme se v nebi Junková, Šárka 288 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info