Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Frantina

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Frantina
 
Název díla: Frantina
Datum vložení: 10.4.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Příběh se odehrává ve vesničce Světlá pod Ještědem. Celý příběh vypráví dědek Bartoloměj, který vzpomíná na rychtářku, které nikdo neřekl jinak než Frantina. Námět děje Karolína Světlá získala z vyprávění místních obyvatel, převážně pravnučky dědka Bartoloměje.

Bartoloměj se dostane v mládí ke Kvapilům a potká svobodného rychtáře, který sice svou práci vykonává dobře, ale dále ji nerozvíjí. O statek se nestará a ten pustne. Jednoho dne si přivede domů dívku a ožení se s ní. Mladá rychtářka se o statek pečlivě stará a statek pod jejíma rukama jenom vzkvétá. Po čase Frantina poznává Bartoloměje a oba si začnou velmi dobře rozumět. Jen v jedné otázce se neshodují, a to ve víře v boha. Frantina je pohanka, kdežto Bartoloměj je zatvrzelý křesťan. Po čase rychtář Kvapil umírá a Frantina zdědí statek. Frantina je zvolena za rychtářku a zvládá to bezvadně. Zanedlouho však Frantina začíná chátrat, i lidé si toho všímají a snaží se jí najít ženicha. Chtějí ji dohodit kupce pana Apolína. Frantina nechce o žádným mužským ani slyšet. Jednou, když si povídá s Bartolomějem, přijde pan Apolín a jakmile se potká s Frantinou, padnou si oba do oka. Dokonce se chystá i svatba. Když jsou přípravy v plném proudu, náhle spatří pana Apolína jako vůdce obávaných lesňáků při loupeži. V den svatby ho Frantina v horách probodne nožem. Vrátí se na statek, nikdo se po panu Apolínovi neptá, Frantina je smutná a stále nosí svatební šaty. Svoje tajemství sdělí až za několik let panu Bartolomějovi a tak se přizná k vraždě. Prosí Bartoloměje, aby ji po smrti uložil ke svému Apolínovi, do jeskyně. Bartoloměj jí přání splní. Po Frantině převezme i statek.

Životopis spisovatele: Karolína Světlá
Hodnocení: (hodnotilo 45 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Frantina Světlá, Karolína 206 slov
Frantina Světlá, Karolína 703 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info