Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Frantina

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Frantina
 
Název díla: Frantina
Datum vložení: 29.5.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Frantina byla chudá dívka, která vyrůstala v horách o samotě u nevlastního strýce. Aby strýc nevěděl, scházela se tajně s chlapcem, se kterým ji pojilo přátelství. Jednoho dne ale její kamarád zmizel a Frantina zatoužila dostat se mezi lidi. Strýc se s ní ve zlém rozešel a Frantina se dostala do Kvapilova dvora, kde se stala hospodyní. Byla chytrá a nebojácná a tak se po smrti svého muže stala rychtářkou a lidi si ji považovali. V kraji se vyskytovali také lapkové, kterým zdejší lid říkal lesňáci a ti byli postrachem i Frantiny. Jednoho dne se Frantina seznámila s překupníkem dřeva, s panem Apolínem. Frantina v něm poznala svého přítele z dětství, který pro lidskou zbabělost musel i s rodiči hodně vytrpět. S Frantinou se rozhodli, že oba odejdou z hor, ale místo toho shodou různých náhod došlo k tragédii. Frantina poznala, že pan Apolín je vlastně hejtman lesňáků a ačkoliv ho měla velmi ráda, zabila ho svým vlastním nožem. Po své smrti chtěla být pochována vedle něho a toto poslední přání jí splnil její dřívější čeledín, který vlastně osud Frantiny vypráví čtenářům – dědek Bartoloměj.

Životopis spisovatele: Karolína Světlá
Hodnocení: (hodnotilo 11 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Frantina Světlá, Karolína 376 slov
Frantina Světlá, Karolína 703 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info