Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Strakonický dudák

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Strakonický dudák
 
Název díla: Strakonický dudák
Datum vložení: 10.4.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Švanda je zamilovaný do dcery hajného Dorotky, ona jeho lásku opětuje. Jejich lásce nepřeje její otec, protože Švanda je velmi chudý. Doslechne se, že se ve světě dají muzikou vydělat velké peníze. Švanda umí hrát na dudy, a tak odchází z domova, aby si vydělal peníze a mohl si vzít Dorotku za ženu. Cestou ho zastaví jeho matka, víla Rosava, a představí ho družkám. Švandovy dudy dostanou kouzelnou moc. Švanda se dostává až do Orientu, kde má rozveselit princeznu Zuliku. Do jeho přízně se vloudí vypočítavý sekretář Vocílka. U princezny má Švanda velký úspěch a úplně zapomíná na Dorotku a na to, co ji slíbil. Když se Švanda dlouho nevrací, vydá se ho Dorotka s muzikantem Kalafunou hledat. Správnou cestu jim ukazuje Rosova. Když konečně Švandu potkají, Švanda je z toho v rozpacích. Na jednu stranu je rád, že opět vidí Dorotku, ale zjišťuje, že všechny již vydělané peníze utratil a že nemá nic. Jeho hraní se princezně Zulice líbí natolik, že chce, aby si ji vzal Švanda za ženu. Švanda váhá, ale Vocílka ho tolik přesvědčuje do sňatku s princeznou, že se Švanda skoro nechá přesvědčit. Dorotka s Kalafunou utíkají za Švandou na hrad, aby se Švanda vzpamatoval a rozpomněl, co pro něho Dorotka znamená. Všichni tři jsou vsazeni do vězení. Švandovi z vězení pomůže jeho matka Rosava a za tento čin se z ní stane divoženka. I Dorotka s Kalafunou se vrátí domů. Kalafunova žena zprvu velmi vyvádí a nemůže Kalafunovi odpustit, že ji opustil s jinou ženou, ale když Kalafuna zachrastí zlaťáky, umoudří se. Švanda vyhledá Dorotku, ale ona ho ignoruje nechce mu odpustit. Natruc Švanda chce začít chodit do hospody, hrát a utrácet peníze. Dorotce sice puká srdce, ale má svou hrdost. Až Rosova zakročí, vyhledá hrdou dívku a sdělí ji, že Švandovi hrozí velké nebezpečí. O půlnoci, na popravišti hraje Švanda divým ženám, už je na pokraji svých sil, ale Dorotka zasáhne a vysvobodí Švandu z kola duchů. Švanda prokleje svoje dudy a udobří se s Dorotkou. Královna víl Lesana je dojata jejich láskou a láskou matky Rosavy, a tak promění divou Rosavu zpět na krásnou vílu.

Životopis spisovatele: Josef Kajetán Tyl
Hodnocení: (hodnotilo 426 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Strakonický dudák Tyl, Josef Kajetán 1299 slov
Strakonický dudák Tyl, Josef Kajetán 2261 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info