Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Nikola Šuhaj loupežník

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Nikola Šuhaj loupežník
 
Název díla: Nikola Šuhaj loupežník
Datum vložení: 20.9.2007

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Hlavním příběhem románu je co nejrealističtější popsání příběhu Nikoly Šuhaje, zbojníka z Podkarpatské Rusi. Sám autor, který vyprávění zaznamenal jen několik let po Šuhajově smrti, přiznává, že kraj je pověstmi a pověrami tak prosycen, že je nelze z příběhu zcela vytěsnit. Velkou část děje tvoří život vesnice Koločavy, Nikolova rodiště, kde se místní lidé porůznu vyrovnávají s těžkostmi, které jim doba přináší.

V bojích I. světové války získává Šuhaj vlastně náhodou nezranitelnost střelnou zbraní, utíká z fronty a vrací se do Koločavy za svou rodinou a milou Eržikou. Doma je ale hlad a povídačky udělají v očích lidí ze zběha hrdinu a mstitele bezpráví. Aby se uživil, musí Nikola krást, nejednou unikne četníkům jen těsně. Když přijdou Češi a zatknou ho, podaří se Eržice četníka Vláska uplatit a její muž je znovu volný. Přidávají se k němu další vesničané, aby se přiživili na slávě a bohatství. Šuhaj ale získává i mnoho nepřátel, především bohaté Židy a Derbaka Derbačka, bývalého kamaráda, který ze strachu zradil. Pokusí se Nikolu otrávit, ale ten přežije a zotavuje se u prostých lidí ve Zvorci. Zatím kdosi vraždí krutě na jeho účet a lidé začínají o svém hrdinovi pochybovat. Když se Nikola uzdraví, začne znovu zbojničit, avšak tentokrát jen se svým divokým mladším bratrem Jurou a kamarádům již nedůvěřuje. Eržika si začne s četníkem Svozilem. Když se náhodou u Eržiky Šuhaj a Svozil setkají, končí přestřelka smrtí četníkovou a Nikola utíká. Četníci podporováni Židy přicházejí na to, že Šuhaje lze chytit jedině na zrádné kamarády a vypíší na jeho hlavu odměnu 33000. Ze strachu před mstivým Jurou a před tím, co by prozradil Nikola, kdyby jej chytili živého, vypraví se Ihnat Sopko, Adam Chrepta a Danylo Jasinko bratry zabít. Věří však v Nikolovy nadpřirozené schopnosti a tak oba Šuhaje ubijí sekyrami a utečou. Už tehdy je ale jasné, že legenda bude žít dál.
Příběh se stal inspirací pro dvě divadelní hry - Baladu pro banditu (Milan Uhde, Miloš Štědroň) a Koločavu (Stanislav Moša, Petr Ulrych).

Životopis spisovatele: Ivan Olbracht
Hodnocení: (hodnotilo 11 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Nikola Šuhaj Loupežník Olbracht, Ivan 489 slov
Nikola Šuhaj loupežník Olbracht, Ivan 233 slov
Nikola Šuhaj Loupežník Olbracht, Ivan 754 slov
Nikola Šuhaj Loupežník Olbracht, Ivan 345 slov
Nikola Šuhaj loupežník Olbracht, Ivan 680 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info