Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Nikola Šuhaj Loupežník

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Nikola Šuhaj Loupežník
 
Název díla: Nikola Šuhaj Loupežník
Datum vložení: 8.5.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Starý pastevec začíná vyprávět příběh o Nikolu Šuhajovi:
Za války hodně vojáků zbíhalo, mezi nimi i Nikola Šuhaj se svým kamarádem Němcem. Oba dva se schovávají v chýši ruské baby. Baba měla dvě dcery a chtěla je za muže provdat. Jednou dala vojákům nějaký lektvar a vysvětlila jim, že když ho vypijí, nedotkne se jich kulka. Nikola s Němcem poznali, že je to čarodějnice a že by jim mohla uškodit, proto ji zabili a utekli. Když se dostali do boje, zjistili, že se jich opravdu kulky vyhýbají. Nikola Šuhaj opět utekl a vydal se na cestu domů, do vesničky Koločavy. Musel se ale skrývat, protože ho hledali četníci. Scházel se jen se svou dívkou Eržikou. Jednou přeci jen četníci Šuhaje dostali, ale podařilo se mu opět utéci. Když ho četníci pronásledovali, Šuhaj v sebeobraně jednoho z nich zastřelil. A tam se také stal Šuhaj tím, kterého lidé milovali, protože se dokázal vzepřít bídě.
Skončila válka a muži se vraceli domů, ale nacházeli zde pouze bídu a stále větší vykořisťování lidí. Lidé se vzbouřili, ale vojsko povstání potlačilo. Nikola se vrátil do vesnice a oženil se s Eržikou. Četníkům se opět podařilo Nikolu zatknout, ale Eržika podplatila četníka, který Nikolu hlídal a tak Nikola mohl utéci. Nemohl se ale vrátit domů a tak se toulal po horách. Olupoval bohaté a dával chudým. Nikola měl ve vesnici několik přátel, kteří mu nosili jídlo. Jednou Šuhaj vážně onemocněl a za tu dobu, co se schovával, někdo přepadával a zabíjel. Podezřelým se stal Nikola Šuhaj. Jemu ale bylo jasné, že to musel udělat někdo z jeho přátel. Když se Nikola uzdravil, přidal se k němu jeho mladší bratr. Do Eržiky se mezitím zamiloval jeden mladý četník, který ji má za úkol hlídat. Eržika mu jeho lásku oplácí. Četníka ale Nikola v chalupě zastřelí, když se jednou vydá za Eržikou. Přátelé Nikoly dostanou strach dále loupežníkovi pomáhat, tak se domluví a spolu s jeho bratrem je ubijí sekyrami. Zradili ho jeho kamarádi, protože se nechali zlákat vypsanou odměnou za smrt Nikoly Šuhaje. Eržika se pak znovu provdala. Život šel dál,ale lidé si ještě dlouho vyprávěli různé pověsti o Nikolu Šuhajovi.

Tento román se stal právem Olbrachtovou nejvíce překládanou knihou.

Životopis spisovatele: Ivan Olbracht
Hodnocení: (hodnotilo 177 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Nikola Šuhaj loupežník Olbracht, Ivan 233 slov
Nikola Šuhaj Loupežník Olbracht, Ivan 754 slov
Nikola Šuhaj loupežník Olbracht, Ivan 449 slov
Nikola Šuhaj Loupežník Olbracht, Ivan 345 slov
Nikola Šuhaj loupežník Olbracht, Ivan 680 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info