Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Žert

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Žert
 
Název díla: Žert
Datum vložení: 2.2.2008
Referát vložil: aliali

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Hlavní postavou je student gymnázia Ludvík Jahn, který na stranické školení pošle své přítelkyni Markétě pohled s provokativním textem: "Optimismus je opium lidstva. Zdravý duch páchne blbostí. Ať žije Trocij!"
Tento hloupý a nesmyslný žert se stává důvodem Ludvíkova vyhazovu ze školy i z komunistické strany. Ludvíkovi se poté hroutí svět. Končí jako tzv. pétépák, což znamená, že je zařazen do vojenské jednotky pro nepřítele socialismu (tvrdá práce v dolech). Zde náhodou potkává dívku Lucii, se kterou má vztah. Ten však končí útěkem Lucie, když se s ní Ludvík chce milovat. Poté propadá Ludvík opět depresím. Po pěti letech je propuštěn z kasáren a pracuje v dolech. Až má vyděláno odjíždí do Prahy.

Zhruba po 15 letech po vyhazovu z KSČ se Ludvík vrací do svého rodného moravského města na slavnost Jízdy králů. Důvodem návratu je pomsta Pavlu Zemánkovi, hlavnímu strůjci jeho vyloučení ze školy. Rozhodne se proto svést Pavlovi jeho ženu Helenu. To se mu také podaří, ale nemá to žádný význam, protože spolu už dávno nežijí a Pavel dokonce žije s jinou mladší ženou. Pavel se s Ludvíkem baví jako kamarád a Ludvík zjišťuje, že se z něho za tu dobu stal liberální komunista se stejnými názory jako on.
Svedená Helena se do Ludvíka bláznivě zamiluje, on ji však škaredě odmítne, a tak se Helena rozhodne spáchat sebevraždu. Naštěstí spolyká prášky na střeva, ze kterých má jen malé střevní potíže. Vše se stává nakonec poněkud trapným.
Aby přišel na jiné myšlenky, rozhodne se Ludvík, že si jako zamlada zahraje v cimbálové kapele. I tady se však stane hrozná událost, když jeho kamarád Jaroslav dostane infarkt a je rychle odvezen do nemocnice.

Knížka končí zjištěním Ludvíka, že svým návratem nezpůsobil svým známým nic dobrého a ani ta pomyslná pomsta mu nevyšla.

Životopis spisovatele: Milan Kundera
Hodnocení: (hodnotilo 8 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Žert Kundera, Milan 417 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info