Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Golet v údolí

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Golet v údolí
 
Název díla: Golet v údolí
Datum vložení: 6.2.2008

 

squareVClanku:
id='square-ir'
IVAN OLBRACHT
GOLET V ÚDOLÍ

Olbrach, Ivan. Golet v údolí. 15.vydání. Praha, Československý spisovatel. Ilustroval: Jíra, Josef.

Slovo „golet“ znamená v hebrejštině exil, vyhnanství – v tomto případě ves Polanu. Všichni židé čekají na svého Mesiáše, který je odvede všechny zpět do zaslíbené země. – v Polaně jako by se zastavil čas: tradice zůstávají, lidé jsou stále stjeně nepřístupní vnějšímu světu, který se mezitím silně změnil


1) Zázrak s Julčou
Děj začíná vhledem do krámu, kde se Fuxovi hádají s nakupujícími a smlouvají či řeší dluhy - už zde je vidět svérázná atmosféra, kterou má vesnice Polana. Žije v ní několik málo bohatých a mnoho chudých, všechny je spojuje židovská víra. Když Bajnyš nic nevyžebrá, vrací se domů bez jídla a hladové děti se ropzláčou – v kontrastu zde stojí Banyš, který, aby děti umlčel, začne výskat. Nakonec čeká na zázrak seslaný Bohem. Ten se stane, když druhý den potká bohaté měšťáky, kteří shánějí koně. Ulhaný Bajnyš si vymyslí, že jeho herka je kůň bohatého obchodníka ve vsi a řekne ženě, aby chtěla za půjčení určenou sumu peněz, které se jí poté dostane. I zde je vedena kontrastní linie: bohatý pán doufá v krásného koně a místo toho má zbídačenou herku u chudáka. Důležitý je důraz na víru v zázrak ,stejně jako v celé knize víra v Boha a očekávání Mesiáše. (Ke konci kapitoly zmínka o „mikve“ jako smyšleného názvu jednoho z kopců, který Bajnyš ukazuje pánům).

2) Událost v mikve
Mikve je místo, kam se chodí židé každý pátek koupat, stará se o ni Mojše. Jeho přítelem je Pinche, jeden z 36 tajných „lamet vav“, kteří drží svět pohromadě a nesou jeho tíhu. Pinche je nejzbožnější z Polany a když jednou přijde do mikve, zjistí, že není plná po čáru, což oznámí ostatním. Trestem Mojšeho pak je naplnit mikve celou mlékem. Po týdnu se přátelé setkají a udobří. (Ke konci kapitoly zmínka o smutných očích).

3) O SMUTNÝCH OČÍCH HANY KARADŽIČOVÉ
Kapitola začíná svatebním oznámením Hanele Šafarové (která měla krásné oči) a Iva Karadžiče a vrací se zpět do jejího dětství, kdy měla bohatého děda. Když se v jejich domě opili vojáci, děd zazpíval umrlčí recitál nad opilým poručíkem, což byla pro Hanele následně strašná vzpomínka. Bohatství jejího děda však zmizí, když mají směnit na české peníze nebo na maďarské – bez návratu. Rodina se rozhodne nesměnit, což ji stojí celé jmění. Hanele proto nemá žádné věno a je problém ji provdat. Oproti nim stojí bohatá rodina, které kdysí děd půjčil a oni zbohatli - s touto rodinou Fuxů se Hanelini rodiče soudí. Ve vsi se objevuje mezi mladými myšlenka sionismu – návratu zpět do Palestiny a tam čekání na Mesiáše. Hanele do tohoto spolku patří také, stejně jako její obdivovatel Benci – chtějí tam spolu odjet (mohou jezdit jen páry). Hanele odchází do komunity v Ostravě, kde se potká s Karadžičem. S ním pak objevuje svět, jede do Prahy, navštíví divadlo atd. – věci pro Polanu neslýchané. Po přijetí nabídky k svatbě se rozhodne svého snoubence představit doma. Rodičům se líbí, je zde však problém jeho vyznání - stal se bezvěrcem ,což je pro rodiče (a celou ves) nepřijatelné, jelikož dodržují všechny zvyky a odpadlý žid je pro ně největší tragédie. (Mezitím má Pinche sen o nutné smrti v obci.) Hanele mu tedy schovají a Karadžič se snaží za pomoci místních ji najít. Nakonec se dostává před dav, který by ho skoro ukamenoval, kdyby nepřišli četníci. Odchází tedy s Hanele z města, je zpívána modlitba za mrtvé – Haneliny krásné oči jsou plné slz. Důležitá je zde SYMBOLIKA SMRTI.
*na začátku i na konci je svatba


-vypravěčovy komentáře k ději: „Mikve! Mikve … Bože, jak přiblížit pojem mikve lidem západu, zvyklým na uzounké uliční obzory, a jak mozkům, zaměřeným jen na pokroky techniky, neschopným pochopiti hlubokost tajemství, ba pochybujícím o jsoucnosti tajemství vůbec? Jistě. Jem ožno pokusiti se metodami popisnými a říci, že je to chýše se zabedněnými okny, uvnitř rozdělená na půl (…)

* často se užívají hebrejská slova (chedr, malamet,…)
* vypravěč je vševědoucí, místy děj komentuje („jak jsi krásný, syne Jakubův!“) a odhaluje myšlenky postav
*časté OPAKOVÁNÍ – slov, slovních spojení, kratších vět (výskání „Julala“, „jako Abrhámův obětní beran“, žernov osličí“, škubání a zabíjení slepic, páteční zpěv o nevěstě, záclony víček a kolíčky lalůčků , atd.
*? Obsaženost následující kapitoly ve zmínkách v předchozích? – kopec „mikve“(1.), „smutné oči“ (2.)
* postupné rozmotávání vztahů mezi lidmi – zpočátku krám u Fuxů , postupně se čtenář dozví, jak nabyli bohatství atd.Životopis spisovatele: Ivan Olbracht
Hodnocení: (hodnotilo 24 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Golet v údolí Olbracht, Ivan 692 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info