Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Candide

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Candide
 
Autor: Voltaire
Název díla: Candide
Datum vložení: 24.4.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Próza, ve které autor kritizuje filozofii nekritického optimistického chování. Kritizuje feudalismus, aristokracii, církvi.
Pohled na svět není optimistický, vidí svět plný zla, války.
Hlavní hrdinou je Candide, podle něhož se jmenuje i dílo. Hlavním námětem je otázka optimismu. Candide vyznává optimistickou filozofii svého učitele. Všude se Candide setkává se zlem. Zlo nachází nejen u civilizovaných národů, ale i u primitivních národů, v Evropě i v Novém světě. Zlo vytváří nejen jednotlivec a společnost, ale i příroda.
Proti ničivému obrazu života na zemi je jako opak postaven činorodý život v Eldorádu, kde zlo neexistuje. Lidé zde žijí v harmonii, ve svobodě, vládne tu spravedlnost a rovnoprávnost. Eldorádo je vysněná země. Candide ale Eldorádo opouští, protože si uvědomuje, že zde není nic, co by mohlo být zdokonalováno, protože vše je již dokonalé. Tento život vede k určité monotónnosti života.
Autor zde poukazuje, že lidé mají možnost omezit nebo se zbavit zla a tím dosáhnout i Eldoráda na zemi.
Životopis spisovatele: Voltaire
Hodnocení: (hodnotilo 56 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Candide Voltaire 321 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info