Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Výchova dívek v Čechách

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Výchova dívek v Čechách
 
Název díla: Výchova dívek v Čechách
Datum vložení: 8.5.2005
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Jedná se o autobiografický román, kde sám autor v podobě Oskara, učitele českého jazyka na zbraslavské základní škole vypráví příběh tak, že sám píše tento román. Kniha zachycuje každodenní příběhy ze školních lavic a život průměrného učitele češtiny. Učitel svou finanční situaci je nucen řešit různými přivýdělky. Jednoho dne je mu doručen dopis od bohatého podnikatele Krále, který mu za doučování své dvacetileté dcery Beáty nabízí velkou sumu peněz. Ta po rozchodu se svým přítelem přestala komunikovat s okolím a nejeví o nic zájem. Zůstává jen ve svém pokoji, kde jen polehává a nechává se ničit depresemi. Jelikož v minulosti ráda psala, vzpomněl si otec na učitele Oskara, že by mohl učit Beátu učit tvůrčímu psaní. Po poradě se svou ženou Oskar práci přijme.
Po příchodu ke Králům, je Oskar nejprve zmlácen strážci. Beáta s ním nekomunikuje, naprosto ho ignoruje a zesměšňuje ho. Oskar zde zůstává jen kvůli naléhání pana Krále a také kvůli nabízeným financím. Časem ale dojde k nečekanému zvratu. Oskar a Beáta se pomalu sbližují a Beáta se dostává ze svých depresí, zapomíná na bolest z nešťastné lásky a dostává chuť do života. Oskar si uvědomuje, že se mezi nimi vytváří hlubší vztah a stávají se milenci. Král Oskara propustí. Oskar v knize popisuje své pocity, pocity muže, který stále miluje svou manželku, ale přitom ji podvádí s jinou, kterou také miluje. Neřeší zde otázku viny, spíš se bojí, že to jednou skončí.
Beáta nastoupí, jakoby náhodou, do stejné školy jako učitelka angličtiny. Jejich vztah postupem času chladne a dochází k odcizení Beáty a Oskara. Beáta se přidává k Duhovým aktivistům a účastní se mnoho demonstrací.
Kniha končí podobně jak začala. Oskar dostává obálku. Není tam ale nabídka zaměstnání, ale oznámení o Beátině smrti. Beáta neustále něco hledala a nenacházela smysl života. Nakonec sedla do auta a největší možnou rychlostí najela do zdi. Spáchala sebevraždu.
Kniha končí tím, že Oskar dá své dílo, tento román, přečíst své manželce.Životopis spisovatele: Michal Viewegh
Hodnocení: (hodnotilo 49 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Výchova dívek v Čechách Viewegh, Michal 139 slov
Výchova dívek v Čechách Viewegh, Michal 246 slov
Výchova dívek v Čechách Viewegh, Michal 299 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info