Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Mladý muž a bílá velryba

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Mladý muž a bílá velryba
 
Název díla: Mladý muž a bílá velryba
Datum vložení: 15.5.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Děj se odehrává v Ústí nad Labem, v prostředí chemického průmyslu. Jedním z předních postav je Viktor Panc, který bydlí na ubytovně s Břetislavem Laboutkou. Viktor je chemik, přesycený vědeckým světem, který odchází do ústraní. Nyní pracuje v Ústí nad Labem v chemičce. Viktor ve svých čtyřiceti letech rezignuje, nedokáže se pro nic nadchnout a hájí si jen svůj vnitřní klid. Je přesvědčen, že jeho život už skončil. Jeho život je jeden velký stereotyp. Jednoho dne se setká se svou bývalou milenkou ing. Evou Benningerovou, která Viktora požádá o pomoc na svém výzkumu. Na výzkumu, od kterého očekává, že ji dopomůže k lepšímu místu. Edita se snaží obnovit jejich vztah, ale Viktor zůstává lhostejný. Edita ho kdysi opustila v jeho těžké době a provdala se za boháče. Jeho láska ochladla. Časem se zjistí, že Editina technologie je v provozu nepoužitelná. Do situace zasáhne Břéťa Laboutek. Břéťa je velmi aktivní muž, který touží po kariéře, touží po něčem velikém, touží se prosadit. Do Edity se zamiluje a snaží se jí co nejvíce pomoci v jejích pokusech. Nakonec se mu podaří objevit chemikálii, která by byla řešením při výrobě oné chemické látky. V noci provádí výzkum, otráví se výpary a zahyne.

Autor v knize staví do protikladu dvě postavy: Viktora a Břéťu. Viktor je člověk, který v životě rezignoval, je cynický a netouží už po ničem a pro nic se nedokáže nadchnout. Opakem je Břéťa, který je optimistický, má chuť do života, s každým problémem se dokáže poprat a touží se prosadit. Vydává se na „lov bílé velryby“. Dílo je obrazem tehdejší společnosti, autor odsuzuje chladné kalkulování a kariérismus.Životopis spisovatele: Vladimír Páral
Hodnocení: (hodnotilo 15 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Mladý muž a bílá velryba Páral, Vladimír 1067 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info