Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Most přes řeku Kwai

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Most přes řeku Kwai
 
Autor: Pierre Boulle
Název díla: Most přes řeku Kwai
Datum vložení: 20.6.2002

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Předmětem románu je stavba a následný pokus o destrukci železničního mostu v thajské džungli během druhé světové války. K řece Kwai je přivedena skupina anglických zajatců, aby postavili most, který se stane součástí strategicky významné tratě z Bangkoku do Rangúnu. Plukovník Nicholson prokáže svou statečnost, když stráví několik týdnů o hladu v táborovém vězení a dokáže vyjednat lepší podmínky pro své důstojníky. Zdrcený plukovník Saitó mu dovolí i velet svým vojákům. Stavba mostu se velmi opozdí kvůli přemístění stavby na místo s lepšími podmínkami. Nicholson bere most jako osobní záležitost a kromě toho, že začne více zatěžovat své vojáky, také přinutí pracovat i Japonce. V té době vyšle britská Force 316 skupinku výsadkářů (Shears, Warden a nejmladší Joyce) do Thajska, aby se postarali o zničení mostu. Několik dní před přejezdem prvního vlaku umístí Warden na koleje za mostem nálože a Shears s Joycem podminují pilíře mostu. Joyce se nabídne, že zůstane u mostu a odpálí ho. Nálože byly umístěny pod hladinu, ale v noci před akcí voda opadne. Odkrytých náloží si všimne plukovník Nicholson a společně se Saitóem objeví i kabel od roznětnice. Joyce vyleze z úkrytu, Saitóa zneškodní a snaží se vysvětlit Nicholsonovi své poslání, ten se ale nesmíří s tím, že šest měsíců jeho práce by mělo být zničeno a Joyce napadne. Na pomoc mu připlave Shears, ale je také zatčen. Tou dobou už je vlak za mostem, ale díky náloži v kolejišti vykolejí a některé vagóny spadnou do řeky. Warden spolu se dvěma Thajci zasype vlak a oba zajatce granáty a uteče do džungle.Hodnocení: (hodnotilo 34 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Most přes řeku Kwai Boulle, Pierre 303 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info