Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Proces

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Proces
 
Název díla: Proces
Datum vložení: 28.4.2009
Referát vložil: avarus_animus

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Hrdinou je bankovní prokurista Josef K. V den jeho třicátých narozenin mu přijdou dva hlídači Willem a Franz oznámit, že je zatčen. Za co, kým je obžalován, ani kdy-na to mu muži neodpoví. K. se brání, neví o žádném zločinu, který by spáchal. Po dlouhém rozhovoru muže přemluví, aby ho nechali odejít do banky. Tímto se rozjíždí kolotoč nekončícího soudního procesu. Z telefonátu se později K.dozvídá, že se má dostavit na první vyšetřování v jeho věci. Nejdřív myšlenku, že by přišel zamítá, ale později mění názor. Soud se koná v podkroví jednoho domu v chudé čtvrti. V sále je přítomno spousty cizích lidí, které hrdina nepoznává, a vyšetřování je vedeno zmateně a prapodivně. K. je přesvědčen, že se jedná o hloupý žert. Snaží se hájit, a žasne nad komplikovaností byrokratického labyrintu. Když se o několik dní později vrací domů, zjišťuje, že v komoře jakýsi mrskač trestá Willema a Franze. K. se hlídačů zastává, protože ví, že trest si nezaslouží oni, ale výše postavení úředníci vydávající rozkazy. Mrskač ho neposlouchá, a další den se vše opakuje. Po nějaké době se K. díky svému strýci dostává k úspěšnému adkovátovi jménem Huld.. Navazuje poměr s právníkovou ošetřovatelkou Leni, a ta mu radí, aby se před soudem přiznal. K. samo sebou odmítá. Nechá se ale procesem úplně pohltit, a snaží se mu věnovat veškerý volný čas. Uvažuje, jestli nemohl opravdu spáchat nějaký přestupek. Přes jednoho zákazníka z banky navazuje známost se soudním malířem Titorrellim, který má spousty známých mezi úředníky. Ten mu vysvětluje jak to chodí ve světě byrokracie, a zároveň mu prozrazuje, že vymanit se z rozjetého procesu je nemožné. K. Později žádá Josefa ředitel banky aby ukázal místní chrám jednomu italskému zákazníkovi. Ten se však vůbec nedostaví, a K. potkává místního kaplana, který ho upozorňuje na to, že s jeho procesem to nevypadá dobře. A že vše patří k soudu a že záleží pouze na něm, jak si zákon bude vykládat. K. už nepřemýšlí o ničem jiném, než je proces. Den před jeho jednatřicátými narozeninami si pro něj přijdou dva muži, kteří ho odvedou za město do kamenolomu. Tam mu probodnou srdce nožem. K. se jim ani v nejmenším nebrání, protože je zmanipulovaný prapodivným procesem, a už nepochybuje o své vině, za kterou si zaslouží trest ponižující smrti.

Úryvek z textu: (Titorelli): ... "Odklad," řekl malíř a hleděl chvilku před sebe, jako by hledal zcela výstižné vysvětlení, "odklad spočívá v tom, že se proces trvale udržuje v nejnižším procesním stadiu... Proces nelze spustit z očí, je třeba v pravidelných časových odstupech a mimoto i při zvláštních příležitostech docházet za dotyčným soudcem a hledět si všemi způsoby udržet jeho přízeň... Proces se sice nezastaví, ale obžalovaný je skoro stejně ochráněn před odsouzením, jako kdyby byl zproštěn viny..."Životopis spisovatele: Kafka Franz
Hodnocení: (hodnotilo 6 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Proces Kafka, Franz 1351 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info