Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Červený a černý

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Červený a černý
 
Autor: Stendhal
Název díla: Červený a černý
Datum vložení: 3.6.2009
Referát vložil: Luluii1

 

squareVClanku:
id='square-ir'
ČERVENÝ A ČERNÝ

Název knihy : Červený a Černý
Autor : Stendhal – vlastním jménem Henri Marie Beyle
Nakladatelství: Knižní klub, spol. s.r.o.
Rok vydání : 1993
Přeložil: Otakar Levý z francouzského originálu Le Rouge et le Noir
Žánr : realistický román

Styl a jazyk díla : Dílo je prozaické, napsané spisovným jazykem,nepoužívají se tady moc cizí nebo náročná slova.Občas se zde objeví nějaký francouzský výraz a jen velmi málo slova hanlivě zabarvená. ( př.: táhni) Autor píše v er-formě a velmi často používá přímou řeč.Občas pro zvýraznění autor používá výraz napsaný kurzívou.

Kompozice: Je to román rozdělený na kapitoly.Má celkem 41 kapitol a na začátku každé kapitoly je nějaký citát.

Místo děje : Francie, městečko Verrieres, Paříž , počátek 19. století (1826-1830)
Téma : Touha po kariéře,moci a slávě. Francouzská společnost plná přetvářek.
Význam: Poukazuje se zde na francouzskou společnost, na nenávist chudého mladého člověka vůči bohatým lidem.Nakonec je ale lhářství a přetvářka poražena.Červená zde značí barvu francouzské vojenské uniformy a černá barvu kněžské sutany.
Funkce díla: Je to dílo určené spíše pro odpočinek, jsou zde ale někdy i poučné prvky


Hlavní postavy:
Julián Sorel – syn tesaře, vychovatel dětí paní de Renal, je velmi ctižádostivý, vypočítavý, touží po moci a kariéře, obdivuje Napoleona Bonaparte, ale kvůli kariéře se stane knězem i když k tomu nemá velký vztah
Paní de Renal – manželka starosty de Renal,a milenka Juliána, žena, kterou nezajímaly poslední výkřiky módy, žila spíše samotářsky a hlavně výchovou svých milovaných dětí
Pan de Renal - venkovský starosta, velmi bohatý
Matylda – dcera hraběte de la Mole, budoucí žena Juliána
Hrabě de la Mole

Obsah :
Hlavní postava je Julián Sorel, syn tesaře. Nesnáší svého otce a své bratry, kteří jím opovrhují, otec ho bije.Rád se věnuje knížkám, ve kterých si o Napoleonu Bonaparte a o velkých úspěších mužů u žen v lepší francouzské společnosti. Julián je ctižádostivý, touží po kariéře. V této době však nemůže velmi vyniknout ve vojenské kariéře a tak se stává knězem. Stává se vychovatel v rodině starosty pana de Renala.Jeho manželka paní de Renal je jemná a citlivá žena, brzy k Juliánovi začne něco cítit a velmi si Juliána oblíbí. Julián se stává zprvu jen ze ctižádosti jejím milencem,jen aby si dokázal že na to má, jako četl ve svých románech o úspěších mužů u žen . Pak se však do ní opravdu zamiluje. Protože si o tomto vztahu brzy povídá celé město, musí Julián pryč. Jeho Abbé Chélem ho doporučuje svému příteli Abbé Pikardovi, řediteli semináře. Julián si v něm získává příznivce. V semináři projde školou přetvářky. Díky své nešťastné povaze a díky přízni Abbé Pikarda má mnoho nepřátel. Sám Abbé Pikard má totiž v semináři nepřátele a odchází.Po hádce s představenými opouští Julián seminář a odchází do Paříže. Dostává se tam do vyšší šlechtické společnosti. Když získává důvěru pana de la Mole, plní pro něho důležité tajné poslání. Stává se milencem Matyldy s kterou později čeká dítě. Naděje na šťastnou budoucnost mu maří dopis paní de Renal, která mu chce svatbu s Matyldou překazit. Julián ji postřelí na schůzce v kostele a dostává se do vězení. Přes veškerou snahu Matyldy a paní de Renal je odsouzen a umírá na popravišti.I když mu byla nabídnuta milost , nechce přijmout svobodu od společnosti,kterou nenávidí a raději umírá na popravišti. Paní de Renal umřela tři dny na to. Matylda plní poslední Juliánovo právní: pohřbí jeho hlavu v jeskyňce nad městem.
Hodnocení: Tato knížka se mi moc nelíbila, nelíbila se mi hlavně hlavní postava Juliána Sorela,který dělal věci pouze ze ctižádosti a zpočátku například nebral ohled na city paní de Renal.Určitě bych jí znovu nečetla.

Hodnocení: (hodnotilo 45 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Červený a černý Stendhal 184 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info