Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Král Lávra

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Král Lávra
 
Název díla: Král Lávra
Datum vložení: 30.6.2009
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Tato básnická skladba má celkem 37 slok, každá sloka je tvořena sedmi verši. Ve všech slokách je zachován rým podle schématu a b c b d d b.

Irský král Lávra nechá pověsit každého holiče, který ho stříhal. Jen holič Kukulín je na prosbu své matky ušetřen. Nesmí však vyzradit tajemství, které při stříhání odhalil - že král Lávra má na hlavě oslí uši. Tajemství náhodou vyjde najevo, ale lid si přesto krále váží i nadále.

Autor v této básni vyjadřuje svůj odpor k feudálnímu a monarchistickému zřízení a vysmívá se středověkým eposům, které velebí panovníky a přehlíží jejich chyby. Satirického účinku nabývá báseň tím, že věšení nevinných holičů je označeno za "jedinou slabost dobrého panovníka".
V samotném věšení holičů a oslích uších je skryta alegorie. Uši symbolizují panovníkovy chyby a nedostatky. Věšení holičů pak je symbolem panovníkovy snahy tyto chyby za každou cenu zakrýt - i s použitím násilí. Namísto snahy o nápravu nedostatků mnohdy panovníci odsuzují a trestají ty, kteří je kritizují.

Životopis spisovatele: Karel Havlíček Borovský
Hodnocení: (hodnotilo 52 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Král Lávra Borovský, Karel Havlíček 345 slov
Král Lávra Havlíček Borovský, Karel 348 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info