Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Černý Petříček

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Černý Petříček
 
Název díla: Černý Petříček
Datum vložení: 20.9.2004
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
V Praze na Koňském trhu, v místě dnešního Václavského náměstí, stávaly stánky obchodníků, z nichž jeden patřil malému podivínskému mužíčkovi, kterému všichni říkali Černý Petříček., protože měl neobyčejně zahnědlou pleť. Ve stánku, kde prodával knoflíky, s ním bydlel mladší bratr František., který byl nemanželským dítětem jeho ovdovělé matky. Aby napravila svůj hřích, rozhodla, že František bude kněz a po její smrti se Petříček snažil, aby její slib splnil. Oba bratři se přátelili s hostinskou, která měla dům naproti jejich stánku a oni u ní bývali častými hosty. Sousedka měla dceru Stázku, na kterou se všichni dívali jako na dívku bez vlastní vůle, která neměla o nic zájem. František se Stázkou se do sebe zamilovali a když matka vybrala Stázce ženicha a Petříček se těšil na bratrovu kněžskou dráhu, oba mladí lidé se vzepřeli a odešli do světa. Nikdo o nich nic nevěděl, až po pěti letech našel jednoho rána Petříček u svého krámku ženu s dítětem. Poznal Stázičku, která se vrátila po smrti Františka nemocná a pomatená. Domů přišla zemřít a její dcerušku Františku vychovávala hostinská s Petříčkem. Když přišlo rozhodnutí o přesunutí stánků na jiné místo, Petříček tuto změnu nepřežil.

Životopis spisovatele: Karolína Světlá
Hodnocení: (hodnotilo 28 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Černý Petříček Světlá, Karolína 297 slov
Černý Petříček Světlá, Karolína 418 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info