Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Dobrodružství Toma Sawyera

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Dobrodružství Toma Sawyera
 
Autor: Mark Twain
Název díla: Dobrodružství Toma Sawyera
Datum vložení: 24.6.2010

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Příběh ve zkratce:


Titul: Dobrodružství Toma Sawyera
Autor: Mark Twain
Ilustrátor: Kamil Lhoták
Nakladatelství: Albatros
Rok vydání: 1978
Žánr: Dobrodružný
Forma: Ech
Hl. postavy: Tom, Polly, Sid, Huck, Becky, Joe, Muff ad.

Stručný obsah: Tom je obyčejný chlapec, který nesnáší práci, dělá chlapecké lumpačiny a kouká po holkách (tím myslím Becky, dceru soudce). Tom žije s tetičkou Polly, nevlastním bratrem Sidem, kterého nemá rád a sestřenicí Mary v městě Saint Petersburgu. Sid je závistivý práskač a žalobníček tetě Polly. Tom nejvíce kamarádí s Huckleberrym Finem a Joem Harperem.
Tom s nimi často v noci podnikal výpravy za dobrodružstvím a tak není divu, že jednou se stali svědky vraždy na hřbitově, spáchanou na doktorovi Robinsonovi Joem Indiánem, který vraždu nasměroval tak, aby to vypadalo, jakoby doktora zabil opilec Muff. Táhnou se soudní spory a Muff je umístěn do cely. Ale v tu dobu mají hoši starost o něco jiného – o výlet na ostrůvek řeky Mississippi. Žijí tam primitivní život, ale po několika dnech to Toma přestane bavit a vrátí se podívat domů. Zjistí, že si městečko myslí, že jsou mrtví. Kluci se rozhodnou k návratu v den jejich pohřbu. Polly se doví, že Tom věděl, že si Polly myslí, že je Tom mrtvý, ale tom ví, že Polly předal vzkaz do šatů, že je živý (poněkud složitější věta, ale obsahuje to, co jsem chtěl vyjádřit). Po návratu ještě Tom ospravedlnil Muffa, ale Joe Indián uprchl oknem. Mezi jejich další příhody patří ještě hledání pokladu v opuštěném domě, záchrana vdovy po panu Douglasovi, bývalému soudci a ztráta s Becky v jeskyni, kde najdou poklad z opuštěného domu a kousek odtud i východ. Tam je zachrání výletníci. Vrátí se asi 8 km zpět do jejich města a jsou tuším znovu oslavování. Vchody do jeskyně jsou zataraseny a uvnitř umírá Joe Indián. Celý příběh končí tím, že se Huck začne bydlet u vdovy Douglasové, která mu vděčí za jeho záchranu. Napřed se chce vrátit k původnímu stylu života, ale nakonec se rozmyslí a příběh šťastně skončí.Životopis spisovatele: Mark Twain
Hodnocení: (hodnotilo 417 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Dobrodružství Toma Sawyera Twain, Mark 457 slov
Dobrodružství Toma Sawyera Twain, Mark 546 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info