Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Tartuffe

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Tartuffe
 
Název díla: Tartuffe
Datum vložení: 22.2.2005
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
1. Vydavatelské poznámky: Vydala Mladá fronta Praha roku 1985

2. Překladatel: František Vrba

3. Informace o autorovi: Významný francouzký dramatik. Za svůj krátký život napsal asi třicet her. Působil za vlády Ludvíka XIII. a později na dvoře Ludvíka XIV. (král slunce). Přestože ho otec dal Vychovat do kláštera byl silným atheistou. Psal proti církvi (viz tato kniha) a ta se mu za to výtečně odvděčovala.

4. Doba a místo děje: Paříž, dům Orgonův.

5. Hlavní postavy:- Paní Pernellová - matka Orgonova- Orgon - manžel Elmířin- Elmíra - druhá manželka Orgonova- Damis, Mariana - Orgonovy děti z prvního manželství- Valér - nápadník Marianin- Kleantes - švagr Orgonův- Tartuffe - svatoušek

6. Obsah díla: Tzv. svatouškové (Tartuffe) mohou silně ovlivňovat normální lidi (Orgon, paní Pernellová). Orgon chtěl naštvat svou rodinu a proto odkázal všechno své jmění Tartuffovi. Jeho žena mu chtěla dokázat, že Tartuffe není jen svatoušek. Donutila manžela sednout pod stůl. Pak vedla s Tartuffem živý rozhovor. Tartuffe se jí dvořil, to dopálilo Orgona natolik, že svého milovaného chtěl vykazát z domu, ale zapomněl, že mu jej daroval. Na konci poslal Tartuffe pro královy uředníky aby Orgona zavřeli, ale král byl spravedlivý a dal zavřít Tartuffa. Zde se projevuje vlil krále. Moliére ho popisuje jako ochránce lidských práv, spravedlivého a čestného člověka.

7. Myšlenky: Intrikánovi a podvodníkovi se může dlouho vést lépe, než poctivému a důveřivému člověku, ale většinou špatně skončí.

8. Jazykové zpracování: Psáno relativně čitelnou formou, veršem (jako jiné divadelní hry). Většina projevů se rýmovala. Jen málokedy se vyskytovaly archaismy. Příklad: PANÍ PERNELLOVÁVida, sestřička! Zdá se, že neumído pěti napočítat- a už má rozumy!Jsi ty lilium! Už to je podezřelé!A tichá voda, víš - znáš to jak břehy mele.Životopis spisovatele: Jean-Baptiste Poquelin Moliére
Hodnocení: (hodnotilo 12 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Tartuffe Moliére, Jean-Baptiste Poquelin 249 slov
Tartuffe Moliére, Jean-Baptiste Poquelin 1093 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info