Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Staré řecké báje a pověsti

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Staré řecké báje a pověsti
 
Autor: Eduard Petiška
Název díla: Staré řecké báje a pověsti
Datum vložení: 21.9.2013

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Tato kniha vypráví o různých dějích, které nemusí být pravdivé. Velice rádi tomu věříme.
ZALOŽENÍ THÉB
V městě Sidon panoval král Agénor. Dcera Europa byla známa svou krásou mezi lidmi a bohy,dokonce Zeus vládce bohů se do ní zamiloval.Jednou se Europa se svými družkami procházela po loukách na mořském břehu.Dívky trhaly kvítí a ve stínech stromů vily věnce.Zvedly oči od vití věnců a byly překvapeny.Před nimi stál bílý býk s malými rohy,průzračnými jako křišťál.Tvářil se mírně,až dívky přestaly mít strach.Europa mu dala hrst květin a dívky mu ověnčily rohy.Býk se sklonil a pobídl Europu k projížďce.Europa usedla a pobídla družky,ať si přisednou.Býk nečekal,až přisednou a vyrazil do mořských vln.Europa naříkala a plakala.K ničemu jí to nebylo platné,protože býk plaval dál,až kolem nich byla jen hladina moře.Býk doplaval k pevnině,uložil dívku na zem a zmizel.Objevila se bohyně lásky Afrodita a utěšovala ji,Ten býk byl vládce bohů a ten světadíl se jmenoval po Europě.Europa žila na pevnině s Diem.Otec Agénor mezitím truchlil a tak si zavolal svého syna Kadma a řekl mu,ať jde najít Europu.Dokud jí nenajde,nesmí se vrátit. Kadma si vybral bojovníky a šel.Všude se vyptával po Europě,ale nikdo o ní nevěděl.Jednoho dne zabloudili a našli neznámou cestu.Potkali pocestného a on jim řekl,že se tou cestou dostanou do Delf. Pocestný jim ještě dal radu,ať si dojdou do Delfské věštírny. Kadmos už kdysi slyšel o Delfách .Větkyně Pýthie vykřikovala věštby.Kněz je zapisoval a sestavoval odpovědi.Věštkyně jim řekla,ať nehledají Europu ,ale ať hledají na louce jalovici.Pak na tom místě postaví město Théby. Kadmos uposlechl a našel jalovici,řekl sluhům,aby donesli vodu k oběti.V lese se sklonili k potůčku,aby nabrali vodu,když vtom se objevil hrozný drak.Drak družinu usmrtil. Kadmos se obával o družinu a tak se vydal je hledat.Došel na místo a uviděl svoji mrtvou družinu.Uviděl draka a hodil po něm kámen,ale draku to nic neudělalo.Pak hodil oštěpem,kterým propíchl hrdlo draka a tím ho zavil .Obljevila se bohyně Pallas Athény a řekla,ať zasadí zuby draka do hlíny. Z toho se stali bojovníci,ale poprali se navzájem. Z pěti bojovníky,kteří přežili,Kadmos založil město ThébyHodnocení: (hodnotilo 16 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Staré Řecké báje a pověsti Petiška, Eduard 348 slov
Staré řecké báje a pověsti Petiška, Eduard 635 slov
Staré řecké báje a pověsti Petiška, Eduard 6612 slov
Staré řecké báje a pověsti Eduard, Petiška 709 slov
Staré řecké báje a pověsti Petiška, Eduard 333 slov
Staré řecké báje a pověsti Petiška, Eduard 1796 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info