Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Vojna a mír

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Vojna a mír
 
Název díla: Vojna a mír
Datum vložení: 22.2.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
V této rozsáhlé románové epopeji, jejíž rámec tvoří válka s Napoleonem, jeho tažení do Ruska r 1812, požár Moskvy a bitvy u Slavkova i Borodina, nevytvořil Tolstoj jen válečný román nebo pouze román historický, ale syntetický román času a prostoru, který podává souhrnný obraz ruské společnosti.

Obsah
Líčí osudy Ruska a románových postav v období 1805-1820. Román se odehrává na velkém prostoru, vystupuje tu víc než 250 postav hlavních i epizodických. Dílo se soutřeďuje na osobnosti Andreje Bolkonského a Pierra Bezuchova, dva odlišné typy aristokratických intelektuálů, kteří úporně hledají svůj vztah ke společenskému dění a jeho filosofickému zdůvodnění. Zvláště je zkoušen Andrej: je těžce raněn v bitvě u Slavkova, doma mu umírá žena. Zamiluje se do Nataši Rostovové, ale ta ho nakonec zrazuje. Hrdinové Vojny a míru prožívají velké události Vlastenecké války 1812, která prosvětlí jejich složitá ideová hledání. Andrej umírá v Natašině náručí po těžkém zranění, Pierre se seznamuje s lidovým filosofem Platonem Karatajevem. Přátelství Pierra s Natašou ústí v lásku a manželství. 1820 stojí Pierre na politicky opozičním stanovisku. Kromě zmíněných fiktivních postav zde hrají velkou úlohu i historické osobnosti - Alexandr I., Kutuzov, Napoleon. Plastická líčení bitevních scén jsou svou kvalitou a rozsahem ve světové literatuře zcela ojedinělá. V závěrečném Epilogu Tolstoj obšírně shrnuje své názory na smysl dějin, úlohu osobnosti v dějinách a metodologii dobového dějepisectví.

Další představitelé:
Voltair: Esej o mravech a duchů národů
Walter Scott: Waverly, Dějiny Skotska, Život Napoleona Bonaparta
Viktor Hugo: Legenda věků
Luis Aragon: Velikonoční týden
Henry Sienkiewicz: Quo vadis, Křižáci
Tolstoj: Vojna a mír,
R. Rolland: Dobrý člověk ještě žije
T.Mann: Josef a bratři jeho
L.Feuchtwagner: Židovka z Toleda.Životopis spisovatele: Lev Nikolajevič Tolstoj
Hodnocení: (hodnotilo 33 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Vojna a mír Tolstoj, Lev Nikolajevič 1051 slov
Vojna a mír Tolstoj, Lev Nikolajevič 169 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info