Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Oresteia

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Oresteia
 
Autor: Aischylos
Název díla: Oresteia
Datum vložení: 22.2.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Oresteia - Aischylos

O autorovi: antický tragéd (attické období), čerpal z mytologie, postavy mají bohy předem určený osud, který nemohou změnit

O knize: Určena především k divadelnímu zpracování. Psáno jako scénář (co člověk mluví, ale bez podrobností, jak se tváří, pohybuje, jak je oblečen).

Celkové téma: O tom, že člověk je podřízen boží vůli, která řídí jeho činy, které člověk splní, i kdyby se mu nelíbily a ikdyž ho potom budou trápit výčitky svědomí, protože v lidské moci nepodřídit se boží vůli.

Hlavní téma: Mladý muž jménem Orestes svou matku Klytaimnéstru a jejího milence, protože oni zabili jeho otce, krále Agamemnona, a to ještě v době, kdy se vrátil z války (král). Lid je rád, že Orestes svou matku zabil, protože za jejich vlády se lidu vedlo špatně. Ale Orestes má ze zabití své matky výčitky svědomí. A proto se rozhodne odejít do Tauridy, aby se před bohy zbavil viny. To se mu povede, protože ho Apollón prohlásí za nevinného. Je zde vyjádřena myšlenka, že každý jedinec by měl být souzen individuálně, ne na základě starých mravních zákonů. Takže by se zde dala najít i jakási oslava athénské spravedlnosti a demokracie.

Kniha se dělí na 3 části (trilogie). První část je Agamemnón a pojednává smrti krále, ve druhé části, Oběť mrtvým, zbije Orestes svou matku a ve třetí části, Smíru, prohlásí Apollón Oresteiu za nevinného.Hodnocení: (hodnotilo 67 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Oresteia Aischylos 138 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info