Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Titanik

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Dějepis > Titanik
 
Titulek: Titanik
Datum vložení: 22.2.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Již odedávna toužili lidé přeměňovat svět novými objevy,vynálezy,usnadňovat si práci stále novějšími stroji a nebo a nebo prostě zkonstruovat něco,co bude nejdokonalejší nejlepší,největší.
V 60. letech minulého století se začal prudce rozvíjet britský průmysl a sním také stavba lodí a námořní dopravy.Stavba velkých námořních lodí měla za úkol doslova smést konkurenci z moří.Mužem,který stál u zrodu lodi Titanik,byl Kanaďan Wiliem Džems Pirí.Jako patnáctiletý vstoupil do učení u loďařské firmy Harlad – Wolf.Jako dvacetisedmiletý se stal společníkem,podniku za jehož vedení se stala firma největší loděnici na světě.
Stavba této lodi byla zahájena v roce 1909.na vodu byla spuštěna v květnu roku 1911 a její první a zároveň poslední plavba začala 12.dubna 1912.Loď vyplula z Anglie a jejím cílem byl New – York.
Byla to největší loď na světě. –269 metru dlouhá,28metru široká a 8 palub se tyčilo do výše jedenácti patrové budovy.Její plavba až do doby tragické havárie trvala 4 dny 17 hodin.
Po srážce s ledovcem se začala loď potápět a po 2 hodinách a 40 minutách zmizela navždy v mořských hlubinách.Na lodi cestovalo 2227 osob,z kterých se zachránilo pouze 705.

Dále ještě k popisu vybavení lodi.Měla oddělení pro 1.,2., a 3.cestovní třídu.Součástí lodi byly hřiště,plovárna,tělocvična,restaurace, orchestr.Jídelny,luxusní kajuty a společné prostory byly zařízeny podle různých historických období a stylů.
Rozdíl mezi 1. a 3. třídou byl v tom,že 3.třída nezakrývala to,že cestující jsou na lodi,kdežto v 1. třídě byly trubky a jiné prvky zakryty panely nebo tapetami.Snaha vyrobit loď,jako velký dům nebo hotel dosáhla na Titaniku svého vrcholu.
Nyní něco bližšího o posádce a cestujících.Lodi velel kapitán Smit.Začínal ve věku 16 let jako plavčík,později sloužil jako kapitán ve válce.V době,kdy převzal velení na Titaniku,mu bylo 60 let.Postavení kapitána bylo významné.Pokud mu to povinnosti dovolily,věnoval se také během plavby vysoce postaveným cestujícím.Pro ně to byl naopak doklad jejich společenského významu.

Při plavbě Titaniku přes Atlantik měla loď přes 900 členů posádky.Byly to strojníci,topiči,elektrikáři,kotláři,hasiči,stevardi a stevardky,skladníci kuchaři,myči nádobí,číšníci.Cestujícími byly Američané v 1. třídě,Anglosasané ve 2. třídě,Arménci,Italové,Číňané,Holanďané ve 3.třídě.
Při plavbě byl Titaniku několikrát varován a nebezpečí ledovců.Ledovce se každoročně odlamují,nejčastěji ze západního pobřeží Grónska a pohybují se po dlouhé trase,která může trvat několik měsíců až tři roky.Ledovce se vyskytují v různých tvarech a velikostech.Ledovec,který se srazil s Titanikem,měl asi 15 metrů výšku nad hladinu a více než 100metrů výšky pod hladinou a hmotnost kolem 500 000 tun.Prorazil do trupu téměř 100 metrovou trhlinu (podle nových informací nebyl celkový součet všech děr větší jak 1m2 ) a během několika minut dosáhla voda do výše 4 metrů.Titanik byl tímto nárazem vážně poškozen.Začal se pozvolna potápět a po 2 hodinách a 40 minutách s e potopil úplně.

Je těžké v krátkosti uvést všechno,co souviselo s tragédií této lodi.Telegrafická varování,plavba jiných lodí poblíž a jejich možnost pomoci Titaniku,učiněná rozhodnutí kapitána lodi Smita,plavba nejen rychlostí,ale také bezpečně,nedostatek záchranných člunu.Je také těžké vynést rozsudek,spíše stojí za to,abychom se zamysleli nad tím,co všechno muže člověk zvládnout,na co mu stačí síly,aby nedošlo ke smrti lidí.

Hodnocení: (hodnotilo 148 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info