Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Doba bronzová

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Dějepis > Doba bronzová
 
Titulek: Doba bronzová
Datum vložení: 19.4.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Užívání a později i výroba kovů byly ve střední Evropě už dříve, avšak až kolem roku 2000 před naším letopočtem se měď začala slévat s cínem. Drobné kovové předměty se u nás objevily už na rozhraní neolitu a eneolitu, avšak zvládnutí výrobní techniky a výroba nejen bronzových ozdob, ale už i zbraní a nástrojů dovoluje od počátku druhého tisíciletí před naším letopočtem mluvit o takzvané době bronzové, kterou archeologie dělí ještě na starší, střední, mladší a pozdní.

Teprve ve střední, a zejména v mladší době bronzové se výroba kovů stává obecnou a běžnou, která vede k oddělení řemeslné výroby od zemědělství. Specializace výrobců a možnost hromadění majetku vede k dalšímu prohlubování rozdílů v prvobytně pospolné společnosti. O tom svědčí například bohaté hrobky, patřící snad rodovým náčelníkům. Ty se objevují hlavně ve starší době kamenné.

V tu dobu se na našem uzemí objevuje takzvaná ÚNĚTICKÁ KULTURA, která byla neobyčejně významná. Poprvé a naposled se zejména střední Čechy staly jakýmsi kulturním centrem pro celou střední Evropu – odtud se tvůrčí podněty šířily dál. Název připomíná naleziště Únětice u Roztok nedaleko Prahy, kde bylo prozkoumáno velké pohřebiště anonymního a vyspělého lidu. Keramika byla střídmě zdobená, přitom však perfektně vypracovaná. Významnými znaky této kultury byla rozvinutá místní těžby rud a zpracování bronzu, vyspělé orné zemědělství a přísná organizace společnosti.

Hodnocení: (hodnotilo 609 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info