Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Hrobka Mausólova

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Dějepis > Hrobka Mausólova
 
Titulek: Hrobka Mausólova
Datum vložení: 13.5.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Jen asi 110 kilometrů jižně od Efesu, místa, kde se nacházel čtvrtý div světa, leží přímo na jihozápadním rohu Malé Asie městečko Bodrum. Ještě před dvěma tisíci lety se jmenovalo Halikarnass a zde se zvedal k obloze pátý div světa, hrobka kárského krále Mausóla.
V roce 546 před Kristem se této oblasti zmocnil perský král Kyros II.
Hekatomnos začal s rozsáhlými stavebními pracemi, aby z malého městečka vybudoval důstojnou rezidenci. Do nového sídla se však již nenastěhoval. V roce 377 př. K. zemřel a na trůn nastoupil jeho nejstarší syn Mausólos.
Jako téměř všichni perští králové byl i Mausólos nadšeným obdivovatelem řeckého umění a kultury. Svou hrobku nenechal navrhnout domácími architekty, nýbrž vyzval všechny řecké umělse k účasti na architektské soutěži. V soutěži zvítězili stavitelé Satyros a Phytheis. Mausólovi však nebylo dopřáno těšit se z podledu na tato mistrovská díla. Zemřel v roce 353 před jejich dokončením.

Hodnocení: (hodnotilo 31 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info